Czytaj więcej"/> Drukuj
Liverpool -
Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 200 mil od Londynu, położone na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey, przy jej ujściu do Morza Irlandzkiego (Liverpool Bay, The Irish Sea). Jest stolicą (metropolitan borough) hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 500 tysięcy mieszkańców.
Jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii (dzięki handlowi niewolnikami, a także handlowi i komunikacji pasażerskiej z Ameryką). Jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym (gł. przemysł paliwowy, samochodowy i elektroniczny) oraz kulturalnym i naukowym.
Nieodłącznie z Liverpoolem kojarzy się zespół The Beatles, który w tym mieście powstawał, rozwijał się, koncertował i nagrywał płyty.
Liverpool to ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy (John Lennon Airport), o znakomitej komunikacji nie tylko ze stolicą i pobliskim Manchesterem, ale z całą Anglią oraz północną Walią i południową Szkocją. Z miastem Birkenhead łączy go 2-milowy tunel pod estuarium Mersey.
Miasto zostało dotkliwie zniszczone podczas II wojny światowej, jednak dużą część zabytków odbudowano. Pod względem liczby galerii i muzeów Liverpool ustępuje w Wielkiej Brytanii jedynie Londynowi.
Dumą Liverpoolu są dwa kluby piłkarskie: Everton FC ("The Toffees") i Liverpool F.C. ("The Reds").
Siedziba LFC – Anfield – to jeden z największych i najpiękniejszych stadionów na świecie, ale wrażenie robi też obiekt Evertonu – Goodison Park. Według Księgi Rekordów Guinessa, kibice LFC są najgłośniejsi na świecie. Na mecze ligowe przychodzi ich na Anfield po 45 tysięcy.
Liverpool FC to najbardziej utytułowany angielski klub piłkarski i jedna z najlepszych drużyn na świecie. 18 razy zdobywał mistrzostwo Anglii, 4-krotnie Puchar Europy i 3-krotnie Puchar UEFA.
Poza futbolem popularne w mieście są też wyścigi Formuły 1 (na torze Aintree odbywają się wyścigi Grand National) oraz krykiet, golf i tenis.
W sercu miasta położony jest prestiżowy University of Liverpool (założony w 1881 r.). W dużej części dzięki niemu Liverpool słynie z różnorodności kulturowej i bogatego nocnego życia dziesiątków tysięcy studentów.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-07 07:26:26