Czytaj więcej"/> Drukuj
Ta strona opisuje tylko dzieła i twórców pochodzących z Hiszpanii lub wywodzących się z Hiszpanii, lecz zmuszonych tworzyć na emigracji. Strona ta nie zawiera informacji o literaturach innych krajów hiszpańskojęzycznych.

Historia literatury hiszpańskiej

Dzieje literatury hiszpańskiej są ściśle związane z historią ziem położonych na Półwyspie Iberyjskim. Okres tworzenia pisanych dzieł kultury obfitował w nawarstwianie się różnorakich wpływów. Panowanie rzymskie, arabskie czy też literatura przybyłych na półwysep Żydów kształtowała w pewnym stopniu przyszłą literaturę hiszpańską. Przed powstaniem pierwszych dzieł w języku hiszpańskim (kastylijskim) na terenie współczesnej Hiszpanii rozwijała się literatura w języku łacińskim, a także literatura hispano-arabska oraz judeo-arabska.

Średniowieczna literatura hiszpańska

Podział średniowiecznej Hiszpanii na liczne państwa i księstwa powodował, że mówiono tam odrębnymi dialektami np. w Aragonii - aragońskim, a w Kastylii - kastylijskim. Jednakże wraz z ekspansją terytorialną Kastylii następowała ekspansja języka kastylijskiego, który stał się z czasem literackim językiem całego półwyspu.
Dzieła i twórcy
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-25 20:36:13