Czytaj więcej"/> Drukuj
>
Legwan morski
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Gromada: gady
Podgromada: lepidozaury
Rząd: łuskonośne
Podrząd: jaszczurki
Rodzina: legwany
Gatunek: legwan morski
Nazwa systematyczna
Amblyrhynchus cristatus

Legwan morski (Amblyrhynchus cristatus) - gatunek gada z rodziny legwanów. Jest jedyną jaszczurką żywiącą się w morzu. Całkowita populacja jest szacowana pomiędzy 200,000 a 300,000 osobników.
Opis
Od głowy do ogona przez środek grzbietu biegnie ciągły ząbkowany skórny grzebień o rogowych kolcach. Całe ciało szare z jasnopopielatymi i czarnymi plamami układające się w poprzeczne pręgi.
Krótki, stępiony nos jest przystosowany do jedzenia alg rosnących na podwodnych skałach. Spłaszczony ogon znakomicie ułatwia pływanie. Pozbywają się nadmiaru soli z wody morskiej przez specjalny gruczoł połączony z nozdrzami tak, że co jakiś czas wydmuchują obłoki pary z nozdrzy kojarzyć się mogą z legendarnymi smokami ziejącymi ogniem.
Rozmiary
Długość ciała ok. 130 cm z czego na ogon przypada ok. 80 cm.
Masa ciała ... kg
Biotop
Nadmorskie skały wulkaniczne nad podmorskimi łąkami alg.
Pokarm
Morskie wodorosty zwłaszcza morszczyny choć zdarza im się zjeść skorupiaka lub owada.
Zachowanie
Na lądzie ospałe towarzysko spędzają czas na wygrzewaniu się w słońcu. w skupiskach do 4,500 osobników przez milę, tak gęsto, że trudno jest znaleźć między nimi wolny kawałek lądu by postawić stopę. Co jakiś czas skaczą ze skał do wody gdzie doskonale pływają i nurkują do dna aby zrywać pyskiem i od razu połykać rosnące tam rośliny. Gdy się najedzą wypływają na brzeg aby znowu wygrzewać się w słońcu po kąpieli w chłodnawej wodzie. Te łagodne zwięrzęta są bezbronne wobec rekinów i innych dużych ryb.
Rozmnażanie
W porze godowej samce bronią swoich terytoriów na lądzie gdzie kopulują z samicami. Samice składają jaja do wykopanych jam. Wylęgłe młode są czarne i z czasem w miarę dojrzewania nabierają kolorów dorosłych osobników.
Występowanie
gatunek endemiczny zasiedlający tylko wyspy Galapagos.

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-28 20:00:38