Czytaj więcej"/> Drukuj
Legión Cóndor (pol. "Legion Kondor") to grupa sformowana przez ochotników nazistowskiego Luftwaffe walczących po stronie "nacjonalistów" (tzn. gen. Francisco Franco) w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Jego dowódcą był Hugo Sperrle
Pierwsze oddziały Legionu Kondor przybyły do Hiszpanii na początku sierpnia 1935, w tym czasie nastąpiła eskalacja niemieckiej pomocy wojskowej i na początku listopada, w składzie Legionu znajdowało się już ponad 100 samolotów i ponad 5000 żołnierzy pod dowództwem Hugo Sperrle'a (1885-1953). W trakcie wojny domowej w Legionie służyło łącznie ponad 20000 żołnierzy niemieckich. Pomimo, że oficjalnie Hitler popierał politykę nieinterwencji, usprawiedliwiał on tą interwencję jako część "walki przeciwko bolszewizmowi".
Hiszpańska Wojna Domowa była dla Niemców znakomitą okazją do sprawdzenia ich nowego uzbrojenia i nowopowstałych konceptów taktycznych – samoloty takie jak Messerschmitt Bf 109 czy Heinkel He 111 po raz pierwszy zostały użyte w akcjach bojowych właśnie w Hiszpanii. W tym okresie czasu Niemcy zorientowali się także, że zakończyła się już era myśliwców dwupłatowych i Heinkel He 51 który stanowił na początku wyposażenie Legionu został przeniesiony najpierw do roli samolotu szturmowego, a później już tylko treningowego. Na stan Legionu wchodziło także wiele jednostek nie lotniczych, było to jednostki pancerne wyposażone w czołg Panzerkampfwagen I oraz marynarze służący w marynarce wojennej generał Franco. Jednostki niemieckie używały także nowopowstałej armaty 88 mm.
Zbombardowanie przez Legion miasteczka Guernica 26 kwietnia 1937 spowodowało międzynarodowe potępienie tej akcji, inspirując słynne obraz Pabla Picassa Guernica. Nie było to pierwsze miasto zaatakowane przez Legion, ale był to pierwszy cywilny cel zniszczony na taką skalę (zginęło ponad 1000 osób i zniszczono ponad 60% domów).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-02 10:39:15