Czytaj więcej"/> Drukuj
Legia Cudzoziemska (fr. La Légion étrangère) to francuska, elitarna, zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak znaczny odsetek żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy zwykle podają się przy rekrutacji za obywateli Belgii, francuskojęzycznej Kanady, Szwajcarii lub Luksemburga.
Jednostka ta została założona głównie w celu ochrony francuskich terytoriów zamorskich. Do dzisiaj posiada ona zakaz prowadzenia działań bojowych na terenie samej Francji. Zwykle jest ona wysyłana w najbardziej zapalne tereny, gdzie stanowi pierwszą linię frontu lub prowadzi działania poza linią frontu.
Legia liczy aktualnie ok 8500 żołnierzy, podzielonych 10 regimentów, z których każdy posiada unikalną funkcję. Do najbardziej znanych zalicza się regiment 2 (spadachroniarze) i regiment 6 (budowa i obrona fortyfikacji).
Legia Cudoziemska rekrutuje żołnierzy z całego świata. Żołnierze mają zapewnioną pełną anonimowość w trakcie pełnienia służby, a po jej odbyciu dostają obywatelstwo francuskie i nową tożsamość. Przyciąga to do Legii wielu kryminalistów, choć Legia nie przyjmuje osób oskarżonych o najcięższe przestępstwa (zabójstwa, gwałty, rozboje). Według oficjalnych wypowiedzi Legii, największy odsetek żołnierzy, którzy podjęli służbę jako ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości to osoby uchylające się od płacenia alimentów.
Skład narodowy Legii jest bardzo zmienny. Niemal wszyscy wyżsi oficerowie są Francuzami, często przysyłanymi do Legii z innych jednostek Armi Francuskiej. Do połowy lat 80. XX w. większość składu stanowili "Belgowie", Brytyjczycy, oraz obywatele państw Wspólnoty Francuskiej. Obecnie coraz większą część składu pochodzi z krajów Europy Środkowej, w tym z Polski. Legia nie ujawnia jednak pełnych danych statystycznych na ten temat.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-13 07:03:47