Czytaj więcej"/> Drukuj
Labrador Retriever
Labrador_retriever -
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Inne nazwy
Lab
Kasyfikacja
FCI: Grupa VIII, Sekcja 1
AKC: Sporting
ANKC: Grupa 3 (Gundogs)
CKC: Grupa 1 - Sporting Dogs
KC: Gundog
NZKC: Group
UKC: Gun Dog Breeds
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC
Labrador Retriever (często używany skrót "Labrador" lub "Lab") - jedna z ras psów.
Nazwa rasy pochodzi od krainy pochodzenia (Labrador - Kanada) oraz angielskiego czasownika "to retrieve" - "przynosić" od zadań, jakie spełniają w myślistwie.
Rys historyczny:
Podobnie jak nowofundland i landseer rasa pochodzi ze wschodnich wybrzeży Kanady; w XVIII w. była wykorzystywana przez rybaków do pracy na kutrach (psy pomagały przy wyciaganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących); do Europy pierwsze psy tej rasy sprowadził w 1820 r. lord Malmesbury, który razem z synem rozpoczął ich hodowlę w Wielkiej Brytanii.
Charakter:
- przyjacielskie, posłuszne i łatwe do wyszkolenia - ze względu na swe cechy psy tej rasy często są wykorzystywane w roli przewodników niepełnosprawnych i psów policyjnych (do tropienia i do wyszukiwania narkotyków) oraz w dogoterapii. - bardzo wesoły i żywiołowy, lubi zabawy także z innymi psami.
Użytkowość
- wszechstronnie użyteczne, m. in. psy ratownicze (gruzowe i do ratownictwa wodnego), przewodnicy ociemniałych, doskonaałe psy rodzinne.
Wymiary:
wysokość w kłębie - psy 55 cm, suki 50 cm. - waga: 30-35 kg
Umaszczenie:
- czarne (najczęściej występujące), żółte (określane czasem jako złote lub biszkoptowe) lub brązowe.
Według liczby psów oficjalnie zarejestrowanych w organizacjach kynologicznych - jedna z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii i w USA, coraz bardziej popularna w Polsce.
|
Linki zewnętrzne:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-29 11:58:44