Czytaj więcej"/> Drukuj
Lęgniowce (Oomycota; grzybopodobne lęgniowe) - organizmy grzybopodobne zaliczane do królestwa protistów; żyją zazwyczaj w wodzie, odżywiają się martwymi szczątkami organicznymi albo pasożytują na innych organizmach. Mają ciało zbudowane z komórczakowatych strzępek. Wyróżnia się 9 rzędów, 25 rodzin, 100 rodzajów i około 700 gatunków. Dawniej zaliczane były do grzybów.
Lęgniowce rozmnażają się bezpłciowo przez pływki, które mają dwie nierównej długości wici – jedną gładką, a drugą szorstką – a zatem takie same jak u chryzofitów. Na bliskie pokrewieństwo tych grup wskazuje również porównanie sekwencji DNA. Na tej podstawie, a także na podstawie budowy wici (chryzofity, lęgniowce i kilka innych grup) zaliczono lęgniowce do odrębnego, szóstego królestwa istot żywych Protista.
Do lęgniowców należą m.in. wodne roztoczkowce, tworzące podobne do pleśni naloty na szczątkach organicznych. Mogą także atakować ryby, zwłaszcza osłabione (potrafią czasem uśmiercić wszystkie ryby w akwarium). Inny lęgniowiec – fitoftora(Pchytophtora) – jest pasożytem ziemniaków, a także pokrewnych roślin, np. pomidorów. Przystosował się do lądowego trybu życia, wytwarzając jednokomórkowe zarodniki przenoszone przez prądy powietrza na inne rośliny. W mokre lata, kiedy gleba jest nasiąknięta wodą, masowo wytwarza także pływki, które szybko infekują nowe rośliny. Epidemia zarazy ziemniaczanej wywołanej przez fitoftorę w Irlandii, w latach 1845-1847, była przyczyną wielkiego głodu, z tego powodu wiele osób zmarło lub wyemigrowało do USA; populacja Irlandii zmniejszyła się wtedy o ¼.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-13 06:52:24