Czytaj więcej"/> Drukuj
Kuropatwa
Systematyka
Typ:strunowce
Podtyp:kręgowce
Gromada:ptaki
Podgromada:Neornithes
Nadrząd:neognatyczne
Rząd:grzebiące
Rodzina:bażantowate
Gatunek:kuropatwa
Nazwa systematyczna gatunku
Perdix perdix

Kuropatwa (Perdix perdix) - duży, osiadły ptak z rodziny bażantowatych, zamieszkujący niemal całą Europę oraz Azję Środkową. W górach może osiągać 2500m n.p.m. ( w Tatrach do 1700m n.p.m.). Wprowadzona przez człowieka do Ameryki Północnej. Populacja podlega znacznym wahaniom, liczebność ptaków zależy od ostrości zimy i pogody w czerwcu i lipcu, gdy wukluwają się pisklęta, które są bardzo wrażliwe na na przemoknięcie i wychłodzenie.
Cechy gatunku
Słabozaznaczony dymorfizm płciowy. Głowa i kark oliwkowoszare, policzki rude. Wierzch ciała szarobrunatny z słabo zaznaczonymi rdzawymi i czarnymi poprzecznymi pręgami . Na barkach i skrzydłachniewielkie podłużne białe plamy. Spód i boki ciała szare z delikatnym, falistym rysunkiem, na bokach pionowe, szerokie rdzawe pręgi. Na białym brzuchu rdzawa plama w kształcie podkowy (u samic mniej wyraźna, często niekompletna). Sterówki rdzawo brązowe, lecz środkowa para szarobrunatna. Lotki płowe z rdzawymi plamami. Za okiem naga, pokryta brodawkami skóra, szczególnie rzucająca się w oczy w okresie godowym.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 29cm - 35cm
rozpiętość skrzydeł 52cm - 57cm
waga ok. 350g - 450g.
Biotop
Pola z zadrzewieniami lub zakrzewionymi miedzami.
Gniazdo
Na ziemi, dobrze ukryte między roślinami. Podczas wysiadywania w przypadku niebezpieczeństwa zrywa się dopiero w ostatniej chwili.
Jaja
Wyprowadza jeden lęg w roku. W kwietniu lub maju składa 10 do 20 (bardzo rzadko do 24) jaj. Zdarza się, że po stracie lęgu wyprowadzany jest drugi (najpóźniejsze to sierpniowe).
Wysiadywanie
jaja wysiadywane są jaja przez okres 23 - 25 dni przez obydwoje rodziców.
Pożywienie
Pokarm roślinny latem uzupełniany przez owady. Bezkręgowce stanowią podstawę diety piskląt.
Ochrona
Łowna z czasem ochronnym.


Galeria zdjęć

Image:Perdix_perdix_(Marek_Szczepanek).jpg | Kuropatwa
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-29 19:44:39