Czytaj więcej"/> Drukuj
Kult - polski zespół muzyczny, założony został w 1982 roku, na bazie zespołu Novelty Poland, przez charyzmatycznego Kazika Staszewskiego.
Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku, ale posiada też elementy rocka, jazzu, reggae, a nawet poezji. Od początków istnienia grupa wyróżnia się charakterystycznym, rozpoznawalnym brzmieniem, a także głosem i często prowokacyjnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego.
Kult zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80-tych duży wpływ na ich teksty miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią i naukami głoszonymi przez Świadków Jehowy. Utwory Kultu uderzały w "system" rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90-tych Kult równie ostro rozprawiał się z nowym "systemem" opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.
W lipcu 1982 odbył się pierwszy koncert grupy w klubie Remont.
We wrześniu 1986 roku Kult nagrywa swoją pierwszą płytę. Płyta jednak ukazuje się na rynku dopiero w lipcu 1987 roku.
Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem, który prawdopodobnie ukaże się jesienią 2005 pod tytułem Dla Twojej Miłości.

Skład

Pierwszy skład zespołu:
Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat.
Aktualnie w skład grupy wchodzą (rok 2005):

Dyskografia

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-05 18:03:34