Czytaj więcej"/> Drukuj
Krzyż Partyzancki – polskie odznaczenie wojskowe
Krzyż Partyzancki został ustanowiony dekretem z dnia 26 października 1945 roku Prezydium Krajowej Rady Narodowej. Odznaczenie to zostało ustanowione „ w celu upamiętnienia bohaterskiej walki zbrojnej żołnierzy oddziałów partyzanckich z hitlerowskim okupantem o Niepodległość, Wolność i Demokrację oraz celem nagrodzenia bojowych zasług w tej walce...”
Krzyż Partyzancki był nadawany jednorazowo organizatorom, dowódcom i członkom oddziałów partyzanckich walczących z Niemcami na terenie Polski, a także Polakom walczącym w oddziałach partyzanckich na terenie ZSRR, Jugosławii i Francji. Nadawano je także cudzoziemcom walczącym w oddziałach partyzancki na terenie Polski. Odznaczenie nadawał Minister Obrony Narodowej w imieniu Prezydium Krajowej Rady Narodowej, od 1952 roku Rada Państwa. Nadawany był także miejscowością.
W sumie nadano około 55 tys. Krzyży Partyzanckich.
Miejscowości odznaczone Krzyżem Partyzanckim:
Buczkowice – wieś w powiecie bielskim, województwo śląskie (1972)
Kaniów – wieś w powiecie bielskim, województwo śląskie (1972)
Kroczyce – wieś w powiecie zawierciańskim, województwo śląskie (1972)
Lędziny – miasto w powiecie tyskim, województwo śląskie (1972)
Mstów – wieś w powiecie częstochowski, województwo śląskie (1972)
Ogrodzieniec – miasto w powiecie zawierciańskim, województwo śląskie (1972)
Brenna – wieś w powiecie cieszyńskim, województwo śląskie
Odznaką Krzyża Partyzanckiego jest krzyż równoramienny, złocony o wymiarach 38 x 38 mm, brzegi krzyża są zakończone ornamentowanym obramowaniem. Na awersie pośrodku krzyża znajduje się orzeł, a na ramionach napis ZA – POLSKĘ – WOLNOŚĆ – I LUD. Na rewersie na poziomych ramionach napis PARTYZANTOM, na górnym pionowym ramieniu data 1939, a na dolnym data 1945.
Wstążka odznaczenia jest ciemnozielona o szerokości 35 mm, z czarnymi paskami szerokości 7 mm po bokach, umieszczonych 2 mm od jej brzegu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-02 11:15:52