Czytaj więcej"/> Drukuj
Krzesła (fr. Les Chaises) to sztuka teatralna z 1952 roku, francuskiego dramaturga rumuńskiego pochodzenia Eugène Ionesco.
Premiera miała miejsce 22 kwietnia 1952 roku w Théâtre Nouveau Lancry, polskie wykonania:

Opis sztuki

To właśnie starzy, zmęczeni i znudzeni sobą ludzie występują w sztuce Eugene Ionesco, na ich życie składają się wciąż te same historie, w których kurczowo trzymają się konwenansów i ceremonialnych gestów. Żyją opuszczeni przez rodzinę, spowici marzeniami oraz wspomnieniami, dlatego samotność idzie w parze z ich codziennym życiem. Jednak nastąpić ma wielki dzień - oto zjawią się w ich domu "wszyscy", by wysłuchać orędzia Starego do ludzkości, orędzia, które uratuje ludzkość. W końcu pojawiają się pierwsi goście - z tym, że my widzowie ich nie widzimy one są w naszej wyobraźni, być może są również w wyobraźni staruszków.
Jedynymi fizycznymi postaciami dla widzów są Stary mężczyzna i Stara kobieta krzątający się wokół niewidzialnych gości (w scenie końcowej pojawia się również Mówca). My widzowie jesteśmy świadkami ich rozmów, zachowań, dowcipów. W końcu przychodzi co raz więcej gości, a scena zapełnia się krzesłami a przebieg akcji spowoduje, że wkrótce gospodarze zostaną zepchnięci, a potem przez te krzesła pochłonięci.
W utworze jest wiele nawiązań do starego kina, choćby do "Kabaretu starszych panów". Odnaleźć można echa cyrkowej areny, kabaretowych koronek i fraków, barokowych loczków i poetyki niemego kina.
Przedstawienie jest zabawne, ale nie pozbawione refleksji, w którym farsa przeplata się z ponurą wizją bezsensu ludzkiego losu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-08 19:07:50