Czytaj więcej"/> Drukuj
Krynica Zdrój to miasto w województwie małopolskim, powiat nowosądecki.
Do niedawna oficjalna nazwa to Krynica. Często używa się nieformalnej nazwy Krynica Górska. Liczba mieszkańców ok. 13 tys.

Historia

Wieś założona w 1547 roku przez Danka z Miastka (obecnie Tylicz) jako Krzenycze. Od początku istnienia do pierwszego rozbioru w składzie tzw. Kresu Muszyńskiego należącego do biskupów krakowskich. Prawa miejskie od 1889 roku.

Zabytki

Kościoły rzymskokatolickie w okolicznych wsiach to dawne cerkwie.
Jan Kiepura w okresie międzywojennym za pieniądze zarobione na scenach świata wybudował w Krynicy Zdroju, kosztującą trzy miliony dolarów, willę "Patria" – miejsce kręcenia kilku filmów pod koniec lat trzydziestych.
Z Krynicy pochodził Epifaniusz Drowniak – sławny malarz-prymitywista znany jako Nikifor Krynicki. Był Łemkiem. W centrum Krynicy Zdroju, na deptaku, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi "Romanówka" znajduje się Muzeum Nikofora. Najstarszym budynkiem w Krynicy jest pijalnia "Słotwinka" z 1815 roku. Znajduje się w Parku Słotwińskim, jednak na początku stała w miejscu które obecnie zajmuje Pijalnia Główna na krynickim deptaku. Otwarta sezonowo.

Uzdrowisko

Wielki ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczenie chorób układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii - stąd nazywana Perłą Polskich Uzdrowisk. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych:
Krynica Zdrój -

Sport i turystyka

Krynica Zdrój to także ośrodek turystyczny - baza wypadowa w okoliczne góry, ośrodek sportów zimowych, kolarstwa górskiego, turnieje szachowe, curling. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jest tu kolejka linowo-terenowa na Górę Parkową (742 m n.p.m.), linowa kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.). Odbywają się międzynarodowe turnieje EIHC. Jeszcze po drugiej wojnie światowej w Krynicy istniały dwie skocznie narciarskie. Mieszkańcy Krynicy Zdroju rozkochani są w hokeju na lodzie za sprawą istniejącego od 1928 roku klubu KTH Krynica. W Krynicy w 1931 roku rozegrane zostały Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu. Uprawia się także saneczkarstwo - Mistrzostwa Świata w 1958 i 1962 roku. Krynica Zdrój to centrum narciarstwa z dużą bazą na stokach Jaworzyny Krynickiej i w Krynicy-Słotwinach.

Kultura

Od 1990 roku w Krynicy Zdroju we wrześniu odbywają się cykliczne spotkania polityków i przedsiębiorców z Europy Centralnej i Wschodniej pod nazwą "Forum Ekonomiczne". Na forum w roku 2004 zaproszono gości z Europy Zachodniej i krajów arabskich. W drugiej połowie sierpnia, corocznie od 1967 roku w Krynicy Zdroju ma miejsce Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury. Także festiwale gitarowe. Centrum kultury łemkowskiej.

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-22 05:13:45