Czytaj więcej"/> Drukuj
Kruszwica to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie inowrocławskim. Jest położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w pobliżu północnego bieguna jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci.
Nazwa Kruszwica pochodzi ponoć od kruszwy - bryły soli; w średniowieczu w tej okolicy "warzono" sól z okolicznych pokładów solanki.
Liczba mieszkańców: 9,7 tys.
Przemysł spożywczy - cukrownia, zakłady przemysłu tłuszczowego.

Historia

Legendy mówią o Popiel, którego zjadły myszy, a także o państwie królowej Goplany.
Tyle legendy. Ze źródeł historycznych pochodzą poniższe informacje. Gród na Ostrowie Rzępowskim (obecnie Półwysep Rzępowski) datujący się z ok. 500 roku p.n.e. Osadnictwo na tym terenie było podyktowane żyznością gleb, bogactwami naturalnymi i dogodnym położeniem geograficznym. Rozwój Kruszwicy nastąpił w związku z położeniem na „szlaku bursztynowym” i na szlaku z Wielkopolski na Ruś. Szlak wodny prowadzący od Warty, poprzez jezioro Gopło do Wisły był dodatkowym atutem Kruszwicy. W IX wieku plemię Goplan zostało włączone do państwa Polan. Dlatego w X i XI wieku Kruszwica stała się znaczącym ośrodkiem miejskim z grodem na wyspie gdzie rezydowali polscy królowie i książęta. W XII i do połowy XIII wieku następuje rozkwit miasta i wzrost liczby mieszkańców. W tym okresie zbudowano romańską kolegiatę Św. Piotra i Pawła, a następnie kościół Św. Gotarda, a także wg niektórych źródeł była siedzibą biskupstwa z katedrą Św. Wita. Znaczenie miasta zostało także potwierdzone sprowadzeniem zakonu benedyktynów. Czasy Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego były pomyślne dla Kruszwicy, jednak od roku 1271 następuje upadek. W tym roku Bolesław Pobożny spalił miasto.

Zabytki

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-16 21:08:52