Czytaj więcej"/> Drukuj
Krajina - region na Półwyspie Bałkańskim, głównie na terytorium Chorwacji, przy granicy Serbii i Bośni. Stanowi swoisty pomost między rolniczą północą, a wybrzeżem Chorwacji – jest większą częścią tzw. Chorwacji Centralnej.
Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zagrzebia ukształtowanie terenu zmienia się wyraźnie - rozpoczynają się góry, ciągnące się stąd aż do samego Morza Adriatyckiego. Na południe od Karlovaca, jest rzadko zaludniona. Nie jest to teren rolniczy ani typowo przemysłowy. Nie ma tutaj znaczących ośrodków miejskich.
Zamieszkiwana w większości przez Serbów, stanowiła jeden z obszarów "zapalnych" współczesnego konfliktu bałkańskiego. Wiele miejscowości jest nadal zniszczonych po działaniach wojennych na jej terenie w latach 1991 - 1995. Zamieszkująca te tereny ludność serbska stworzyła samozwańcze państwo - Serbska Krajina. Chorwackie zabudowania zostały zniszczone, a ich ludność wypędzona. Z kolei w roku 1995, po operacji odbicia Krajiny przez Chorwację, tereny te opuścili Serbowie, pozostawiając po sobie opuszczone wioski.
Chorwaci też niechętnie wracają na te ziemie - właściwie nie wiadomo, czym można się tutaj zajmować. Choć są to ciekawe tereny, turystycznie pozostają jednak w cieniu wybrzeża.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-23 23:10:58