Czytaj więcej"/> Drukuj
b>Korea to nazwa dawnego zjednoczonego państwa obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowanego na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od zachodu z Chinami i Rosją od północy. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna - koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Granica przebiega na rownoleżniku 38o.
Dla reprezentowania Korei na międzynarodowych zawodach sportowych, często używana jest Flaga Zjednoczenia, nie będąca jednak oficjalną flagą żadnego z krajów.

Wprowadzenie do historii Korei

zob. Historia Korei
Archeologiczne i paleontologiczne dowody wskazują, że ludzie żyli już na terenach dzisiejszej Korei 70 000 lat temu, a 2,5 miliona lat temu przodkowie człowieka. Przez większą część poprzedniego tysiąclecia, Korea była politycznie jednym państwem z własnym językiem.
W IV oraz V wieku p.n.e. istniało państwo Go-Joseon, pokonane w 108 p.n.e. przez chińską dynastię Han. Po tym okresie, w I w. p.n.e., powstały trzy niezależne królestwa - Koguryŏ, Paekche i Silla. Powstanie ich rozpoczęło nowy okres Trzech Królestw Korei, który sporo wniósł dla rozwoju kultury koreańskiej oraz japońskiej.
W dawnych tekstach chińskich Korea nazywana jest Kumsu Kangsan, co oznacza dosłownie "rzeka i góry wyszyte na jedwabiu". Chińczycy wcześnie docenili umiejętność Koreańczyków w produkcji najlepszego jedwabiu na świecie. W wieku VII oraz VIII istniały wodne i lądowe szlaki handlowe z Korei do krajów arabskich. Od roku 751 używano w Korei drewnianych bloków do zapisów. W 1232, na długo przed wynalazkiem Gutenberga, po raz pierwszy zastosowano metalowe ruchome czcionki do publikacji tekstów. Podczas okresu Goreyo, przemysł jedwabniczy rozpowszechnił się na całym obszarze a wyroby ceramiczne zrobione z niebiesko-zielonego szkliwa celadonu stały się koreańską specjalnością. Gwałtowny wzrost kultury w okresie Joseon spowodowany był rozpowszechnianiem się kultury Chin z okresu dynastii Ming. W okresie tym rozwinęła się tradycyjna sztuka i rzemiosła, takie jak ceramika z białego szkliwa caledonu, lepszy jedwab i papier, ubrania oraz wachlarze. W okresie tym powstał także koreański alfabet hangyl. Wybudowano i użyto także pierwszy na świecie pancerny statek wojenny.
Obecnie Korea podzielona jest na Republikę Korei oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną.
Północna Korea oficjalnie propaguje politykę samowystarczalności (Dżucze), jednakże jednocześnie zależy mocno od pomocy Chin, Rosji, Korei Południowej oraz ONZ. Dla kontrastu, Korea Południowa, której gospodarka jest wolnorynkowa, jest jedenastym najlepiej rozwinietym ekonomicznie krajem na świecie. Oba kraje starają się doprowadzić do zjednoczenia Korei w jedno państwo.

Zjednoczenie Korei

Korea -

Władze obu krajów bardzo poważnie podchodzą do kwestii zjednoczenia. Szereg rozmów na temat zjednoczenia obu państw koreańskich miał już miejsce, niestety żadna z nich nie przyniosła rozwiązania, głównie ze względu na różnice ideologiczne i polityczne. W świadomości Koreańczyków jednakże nie ginie myśl o kulturowej i narodowej bliskości obu państw a wiele rodzin podzielonych jest sztuczną granicą. Należy zauważyć, że od czasu formalnego zakończenia wojny koreanskiej w 1953 roku obie Koree nie podpisały traktatu pokojowego, a więc oficjalnie są jeszcze w stanie wojny.
Korea -
Przeszkodą w ponownym zjednoczeniu może być także strach samych Koreańczyków przed potencjalnymi problemami jakie mogą z tego wyniknąć. Obie Koree rozwijają sie niezależnie, toteż ich gospodarka znajduje się na innym poziomie. W porównaniu do podobnego zjednoczenia Niemiec zauważyć należy, że stan gospodarki Korei Południowej jest gorszy niż Zachodnich Niemiec a ekonomia Korei Północnej jest na znacznie gorszym poziomie niż we wschodnioniemieckim odpowiedniku. Kulturowo oba kraje także zaczynają się różnić, jednakże starokoreańskie tradycje i kultura są powszechnie znane.
W 1991 roku na zawodach w tenisie stołowym w Chiba w Japonii drużyny narodowe obu Korei wystąpiły jako jedna drużyna Korei. W roku 2000 na letniej olimpiadzie w Sydney oraz w 2004 w Atenach drużyny południowo- i północnokoreańska wystąpiły na rozpoczęcie pod wspólną flagą. Planowane jest całkowite połączenie obu drużyn na letniej olimpidzie w Pekinie.

Tradycje

zob. Tradycyjna kultura Korei
Więzy rodzinne odgrywają olbrzymią rolę w relacjach rodzinnych a także biznesowych. Kłanianie się jest ciągle dominującym sposobem witania się, choć podawanie ręki zdobywa coraz większą popularność. Tradycyjny koreański system wartości wywodzi się od konfucjanizmu, neokonfucjanizmu, buddyzmu, poszanowanie przodków a także, szczególnie ostatnimi czasy, chrześcijanizmu. Kuchnia koreańska, dzięki stosowaniu ostrych papryczek chili, jest bardzo pikantna. Żaden koreański posiłek nie obejdzie się bez kimchi oraz, co typowe dla kuchni azjatyckiej, ryżu.

Nazwy

W języku koreańskim Korea zwana jest "Hanguk" (한국; 韓國) w Korei Południowej a "Chosŏn" (조선; 朝鮮) w Północnej. Każda z tych nazw dotyczy także obszaru, na którym jest używana. Nazwa "Korea" lub czasami "Corea" (obie wywodzące się z Koryŏ (고려; 高麗)) jest neutralną nazwą używaną w odniesieniu do obu państw. Chińskie znaki Koryŏ, w Chinach wymawiane są jako Gaoli, którą Marco Polo zapisał jako Cauli.

Demografia

Półwysep Koreański zamieszkały jest głównie przez Koreańczyków. Występuje także liczna grupa Chińczyków (około 20 000) w Korei Południowej i niewielkie grupy Chińczyków i Japończyków w Korei Północnej. Liczbę mieszkańców obu Korei szacuje się na 71 milionów ludzi.

Geografia

Korea znajduje się na Półwyspie Koreańskim w północno-wschodniej Azji. Od Chin dzieli ją rzeka Yalu/Amnok na północy i Morze Żółte na zachodzie. Od Japonii Morze Wschodnie (Morze Japońskie) na wschodzie. Korea posiada także krótką granicę z Rosją wzdłuż rzeki Tume/Duman.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-18 23:41:13