Czytaj więcej"/> Drukuj
Kopuła_na_Skale -
Kopuła_na_Skale -

Kopuła na Skale (arabskie Kubbat as-Sachra) - budowla na jerozolimskim wzgórzu świątynnym (arabskie Haram-as-Szarif ), uważana za jedno z najwspanialszych dzieł islamskiej architektury.
Przykrywa ona skałę, na której - według Biblii - Abraham chciał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izaak. Według Koranu zaś miał złożyć swego pierworodnego syna Ismaela, od którego pochodzą Arabowie. Z tej samej skały wedle wierzeń muzułmanów Mahomet miał doznać wniebowstąpienia. Tutaj też Jakub miał zobaczyć drabinę wiodącą do nieba.
Budowla ta jest czasami zwana meczetem Omara, mimo że nie jest meczetem, ale czymś w rodzaju pomnika i osłony dla świętej skały oraz, że została zbudowana po śmierci kalifa Omara za rządów kalifa Abd al-Malika (ukończono ja w 691 roku).
W Kopule na Skale muzułmanie nie odprawiają modłów; do tego celu służy ogromny meczet Al-Aksa wybudowany tuż obok. Kopuła była kopiowana w niezliczonych meczetach w wielu krajach, stając się jednym ze znaków rozpoznawczych islamskiej architektury.
Podczas chrześcijańskiego panowania w Jerozolimie (1099-1187 i 1229-1244) Kopuła na Skale służyła jako kościół.
Razem z meczetem Al-Aksa tworzy ona jedno z trzech najświętszych miejsc islamu, ustępując jedynie Mekce i Medynie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-10 21:45:38