Czytaj więcej"/> Drukuj
Kleopatra_VII -
Kleopatra VII (Wielka) (69 – 30 p.n.e.) była ostatnią królową Egiptu (od 51 p.n.e.). Słynęła z wielkiej urody i inteligencji.
Pochodziła z dynastii Ptolemeuszów. Jej ojcem był Ptolemeusz XII a matką Kleopatra V Tryphaena. Początkowo panowała ze swoim mężem i jednocześnie bratem Ptolemeuszem XIII, a później z drugim mężem i również bratem Ptolemeuszem XIV. Została wygnana z Egiptu w 48 p.n.e., ale wróciła na tron dzięki interwencji rzymskiego wodza Juliusza Cezara, z którym miała syna - Cezariona. Po śmierci Cezara poślubiła, w roku 37 albo 36 p.n.e., towarzysza Cezara Marka Antoniusza. W 31 p.n.e. Rzym wypowiedział wojnę Kleopatrze. Marek Antoniusz stanął po stronie żony. W bitwie pod Akcjum ich rzymsko-egipska flota została pokonana przez Oktawiana Augusta. Małżonkowie przedarli się jednak przez okręty wrogów i uciekli do Egiptu. Kleopatra popełniła samobójstwo na wieść o śmierci Marka Antoniusza.
Ostatnia królowa Egiptu była bohaterką licznych utworów literackich (m. in. Williama Szekspira i Cypriana Kamila Norwida) oraz filmów (m. in. Cecila B. DeMille i Josepha Mankiewicza).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-23 23:30:15