Czytaj więcej"/> Drukuj
Klaudiusz_Ptolemeusz -
Klaudiusz Ptolemeusz, Ptolemeusz Klaudiusz lub po prostu Ptolemeusz (łac. Claudius Ptolemaeus, gr. Klaudios Ptolemaios) (ok. 100 - ok. 168) grecki uczony pochodzący z Tebaidy, który kształcił się i działał w Aleksandrii. Napisał wiele dzieł z dziedziny matematyki, astronomii, geografii i muzyki.
Jego poglądy na budowę świata na wiele stuleci ugruntowały pogląd geocentryczny, który został obalony dopiero przez Mikołaja Kopernika.
Jego dzieło Nauka geograficzna opisywało położenie ponad 3000 miejscowości, między innymi Calisię, identyfikowaną przez niektórych uczonych (szczególnie dawniej) z Kaliszem. Stworzył zasady konstruowania map w dziele Wstęp do geografii.
Prace Ptolemeusza z zakresu astronomii zebrane zostały w dziele He mathematike syntaxis, znanym również później jako Ho megas astronomos. Używana współcześnie nazwa Almagest, powstała od greckiego słowa megiste (największy), któremu arabscy uczeni dodali w IX wieku przedimek al. Almagest jest podsumowaniem osiągnięć greckiej astronomii, m.in. jest głównym źródłem wiedzy o odkryciach Hipparcha.

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-16 09:40:38