Czytaj więcej"/> Drukuj
Klasa samochodu - inaczej zwana segmentem, to umowny zbiór do którego należą samochody - zazwyczaj samochody osobowe - o określonych cechach lub przeznaczeniu.

Podział na klasy

W zależności od rynku motoryzacyjnego istnieją dwa podstawowe podziały. W europie, czyli również w polsce ważniejszy jest podział wg wielkości samochodu a w ameryce północnej cenowy. Jednak w celu porównania dwóch lub wiecej samochodów należy dokonać obu podziałów jednocześnie. Ponieważ podział jest umowny i zmienia się wraz z rynkiem dla orientacji dodano przykłady w postaci wybranych marek i modeli.

Podział cenowy

Dokonuje się go, aby porównywać za sobą samochody z tego samego przedziału cenowego lub przeznaczenia.

Klasy samochodów osobowych wg wielkości (europa)

Nadwozia typu: sedan, hatch-back, lift-back, kombi, nieraz coupe

Klasy aut osobowych wg wielkości i ceny (ameryka północna)

Dodatkowo w USA istnieją specyficzne klasy:

Podział pozostałych samochodów wg wielkości

Podsumowanie

Powyższy podział ma charakter orientacyjny i ma ułatwić wszystkim zainteresowanym poruszanie się po rynku. Należy jednak pamiętać, że nie istnieją sztywne granice i reguły przyporządkowywania. Jeżeli chodzi o wielkość, to parametrami decydującymi są: długość, rozstaw osi, szerokość, obszerność wnętrza, paleta silników. Oznacza to, że klasy się zazębiają i istnieją samochody z pogranicza, które można przyporządkować do dwóch klas. Przykłady: Innym przykładem są pół-minivany, będące czymś pomiędzy hatch-backami a minivanami, takie jak: Suzuki Liana, czy Volkswagen Golf Plus.
Na górę strony
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-01 07:16:34