Czytaj więcej"/> Drukuj

Nazwa tego hasla odnosi sie do wiecej niz jednego pojecia:
Określenie klasa posiada kilka odrębnych znaczeń, jednak większość odnosi się do wyniku podziału czegoś na elementy lub podzbiory.
Przykłady znaczeń:
  1. Klasa społeczna
  2. Klasa to jedno z podstawowych pojęć programowania obiektowego -
  3. Klasa w biologii to jeden z terminów systematyki roślin i zwierząt – zob. klasyfikacja biologiczna.
  4. Klasa w chemii i fizyce to zbiór elementów lub zjawisk, które mają wspólną cechę, np. klasa związków organometalicznych lub klasa przemian adiabatycznych.
  5. Klasa w matematyce jest to określenie bytu, do którego "należą" te i tylko te zbiory, które spełniają pewną (dowolną lecz ustaloną) formułę. Jest to pojęcie nieformalne, ponieważ istnieją klasy, które nie są zbiorami (np. klasa wszystkich zbiorów) i jako takie nie są elementem uniwersum teorii mnogości.
  6. Klasa w szkole to grupa uczniów, którzy razem uczęszczają na większość zajęć, a także pomieszczenie, w którym odbywa się nauczanie.
  7. W żeglarstwie klasa określa pewną grupę jachtów, łodzi lub desek windsurfingowych, o zbliżonych parametrach. Klasy są tworzone celem wyrównania szans rywalizacji w regatach.
  8. Klasa okrętu to grupa okrętów o zbliżonym przeznaczeniu, wielkości, cechach konstrukcyjnych i właściwościach bojowych.
  9. Klasa samochodu
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-28 06:50:49