Czytaj więcej"/> Drukuj
Kiszyniów (rum. Chişinău, ros. Кишинёв), stolica i największe miasto Mołdawii, zamieszkany przez 665 tys. mieszkańców (w tym 17% Mołdawian).
Miasto zajmuje powierzchnię 161,2 km², dzieli się na 5 dystryktów: Centru, Botanica, Buiucani, Rîşcani, Ciocana. W Kiszyniowie mieści się uniwersytet, ponadto sześć szkół wyższych, liczne teatry, muzea i placówki kulturalne.

Historia

Kiszyniów założono w 1466 roku na terenie Hospodarstwa Mołdawii. Na przełomie XIV i XVI wieku wraz z całym krajem dostał się pod panowanie Turcji. W 1812 roku miasto zaanektowała Rosja, czyniąc je stolicą jednej ze swoich guberni. W 1903 roku miał miejsce w Kiszyniowie jeden ze największych w historii pogromów ludności żydowskiej, inspirowany przez prężnie działająca w carskiej Rosji czarną sotnię (Żydzi stanowili wówczas większość mieszkańców Kiszyniowa).
W 1918 roku miasto wraz z całą Besarabią trafiło pod władzę Bukaresztu i pozostawało pod nią aż do 1944 roku (z krótką przerwa na lata 1940-41), kiedy włączono je do ZSRR jako stolicę radzieckiej Mołdawii. Funkcję tę, raz lepiej, raz gorzej, pełniło aż do 1991 roku, kiedy stało się siedzibą władz niepodległej Mołdawii.

Geografia

Kiszyniów położony jest w centrum kraju, w jednym z bardziej urodzajnych terenów (uprawa wina i owoców), nad rzeką Byk, prawym dopływem Dniestru.

Osobistości

Zabytki

Gospodarka i komunikacja

W Kiszyniowie rozwija się głównie przemysł spożywczy (liczne winiarnie), przetwórstwo warzyw i owoców, przemysł tytoniowy i tekstylny. Nieopodal Kiszyniowa znajduje się międzynarodowe lotnisko, ponadto rozciąga się tu węzeł kolejowy na linii Stambuł-Moskwa.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-28 19:28:06