Czytaj więcej"/> Drukuj
Kirlibaba -

Kirlibaba, rum. Cirlibaba - miejscowość położona na południowej Bukowinie (Rumunia), leżąca przy ujściu potoczku Kirlibaba do Bystrzycy.
Nazwa pochodzi od nieistniejącej już dzisiaj nazwy Kyrleba, cytowanej przez Jana Długosza góry w masywie Obcin Feregului. Miejscowe legendy łączą nazwę Kirlibaba z wiedźmą-znachorką, która w pradawnych czasach miała siedzieć w pustej jeszcze, zalesionej dolinie, nad owym potokiem (legendarna etym.: gyrla - baba).
Przed II wojną światową istniała tu duża wspólnota niemiecka. Dziś pozostało z niej około 50 rodzin. Oprócz nich mieszka tu około 700 Hucułów, resztę stanowią Rumuni. Ogólna liczba mieszkańców przekracza 2500 osób. W całej gminie mieszka ok. 5000 osób. W Kirlibabie są dwie cerkwie i jeden kościół. Koło kościoła mogiła pięciu legionistów polskich z 1915 roku. Ksiądz katolicki dojeżdża w niedzielę z Watry Dorna. Jedna cerkiew jest położona nad potokiem Kirlibaba, druga nad Bystrzycą, na północ od centrum. Warto w niej obejrzeć drewniane płaskorzeźby na ścianie zachodniej przedstawiające Trójcę Świętą, Maryję z Dzieciątkiem w łonie i apostołów Piotra i Pawła. Na niewielkim garbie ponad cerkwiami, mogiły wojsk Armii Czerwonej z obeliskiem ku jej chwale. Na skałce przy ujściu potoku Kirlibaba do Bystrzycy niewielki obelisk upamiętniający żyjącego w XIV wieku wojewodę Bogdana. Pamięć lokalna wspomina o "bardzo dawnym" pobycie Tatarów w Kirlibabie, powołując się na "dokumenty z monastyru w Putnie".
W Kirlibabie można znaleźć sporo dobrze zaopatrzonych sklepów spożywczych, bary, aptekę, pomoc medyczną (aczkolwiek szpital jest w Watrze Dorna), pocztę. Jest tu biblioteka z książkami, także po niemiecku i ośmioklasowa szkoła. Niewielki targ znajduje się w centrum.
Kirlibaba, połączona autobusami z Watrą Dorna i Iacobeni stanowi dogodny punkt wyjścia w piękny masyw górski Munti Suhardului (1932 m) w kierunku południowym. W kierunku północnym i wschodnim rozciągają się obczyny oddzielające dolinę Bystrzycy od Mołdawy.
Zobacz też:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-19 18:03:31