Czytaj więcej"/> Drukuj
br /> Kielce to miasto w południowej Polsce, stolica województwa świętokrzyskiego.

Położenie

Kielce położone są u stóp Gór Świętokrzyskich, najstarszych gór Europy. Miasto przecina rzeka Silnica, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy. Na terenie Kielc znajduje się szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m. in. Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon. Ponadto granice administracyjne miasta obejmują sporą część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.

Historia

Pierwsze wzmianki o Kielcach jako osadzie targowej pochodzą z 1084 roku. Od tego też czasu należała ona do biskupów krakowskich. Wśród miast wymieniane jest już w 1186, choć prawo magdeburskie nadano Kielcom dopiero w 1364. Dalszy rozwój miasto zawdzięcza obecności rud ołowiu, miedzi, żelaza i srebra. Kielce zostały zniszczone w roku 1655 podczas potopu szwedzkiego, a ponowny rozwój nastąpił w XVIII wieku, kiedy w 1789 miasto przeszło na własność Rzeczypospolitej.

Legenda

Znana legenda wiąże powstanie Kielc z Mieszkiem, synem Bolesława Śmiałego.
Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego były nieprzebrane, pełne zwierzyny lasy, które przyciągały myśliwych. Polował tu także Mieszko. Kiedy w pogoni za zwierzyną zgubił swoich kompanów, wyjechał na nieznaną polanę i strudzony, zasnął w trawie. Przyśniło mu się, iż został napadnięty przez zbójców, a ci usiłują wlać mu do ust truciznę. Gdy zaczął już tracić siły, nagle objawił mu się św. Wojciech, uniósł pastorał i na ziemi nakreślił kręty szlak, który przemienił się w strumień wody. Mieszko obudził się, nieopodal ujrzał źródło. Woda w nim była smaczna, przejrzysta, taka jak we śnie. Poczuł przypływ nowych sił i szybko odnalazł swój orszak. Odjeżdżając z polany Mieszko zauważył ogromne, białe kły nieznanego zwierza, być może dzika. Zapowiedział, że wybuduje tu gród z kościołem.
Niedługo potem zbudowano w sercu puszczy osadę. Na polanie postawiono kościół pw. św. Wojciecha, a strumień, z którego woda przywróciła księciu siły, mianowano Silnicą. Osadę zaś nazwano Kielce - na pamiątkę znalezionych tajemniczych kłów.
(Źródło: Informator miejski)

Doniosłe wydarzenia

Przemysł

Podstawą rozwoju gospodarczego miasta była - począwszy od XV wieku - eksploatacja i przetwórstwo surowców mineralnych: rud żelaza, miedzi i ołowiu oraz marmurów i piaskowców. Dziś rozwija się tu m.in. przemysł budowlany, materiałów budowlanych, elektromaszynowy, a także spożywczy i przetwórczy.
Kielce -

Zabytki

Edukacja

Sport

Kultura

Media

Znani kielczanie

Aktorzy i wokaliści

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-23 22:45:52