Czytaj więcej"/> Drukuj
Kazimiera Szczuka (urodzona 22 czerwca 1966 roku w Warszawie), historyk literatury, krytyk literacki, działaczka ruchów kobiecych, feministka.
Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest uważana za jedną z założycielek warszawskiej Manify 8 marca. Jest członkinią partii Zielonii 2004. Napisała kilka książek, w tym Kopciuszek, Frankenstein i inne (2001) w której wywraca utarte przekonania, rozliczne stereotypy i niektóre przyzwyczajenia. Książka wydana w 2004r. - Milczenie owieczek - na temat prawa do aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej, porusza tematykę związaną z bieżącymi kontrowersjami społecznymi, ideologicznymi, etycznymi i osobistymi wielu czytelników, w tym problematykę związaną z trudnymi decyzjami życiowymi.
W marcu 2004 zadebiutowała w roli prowadzącej teleturniej wiedzy ogólnej pt. Najsłabsze ogniwo w TVN. Od 12 listopada 2004 dodatkowo prowadzi program poświęcony książkom i literaturze "Wydanie II poprawione" w TVN24. Wcześniej występowała w TVP w magazynach kulturalnych "Dobre książki", (od 30 kwietnia 2001 roku z Witoldem Beresiem i Tomaszem Łubieńskim) i "Pegaz". Sądzi się, że została zwolniona z powodu użycia w jednym z wydań "Pegaza" podczas wywiadu z Manuelą Gretkowską kilku słów uważanych za niecenzuralne.
Publikacje prasowe: Publikacje książkowe:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-15 18:50:53