Czytaj więcej"/> Drukuj
Katedra na Wawelu pod wezwaniem świętych Stanisława i Wacława należy do budowli o największym znaczeniu w historii Polski. Jest koronacyjnym kościołem królów polskich, miejscem wiecznego spoczynku ich, a także wielkich twórców polskiej kultury, takich jak Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.
Katedra_wawelska -
Na miejscu obecnego kościoła gotyckiego istniały dwie katedry romańskie. Najwcześniejsza, tzw. "pierwsza" katedra była przesunięta nieco na wschód w stosunku do dzisiejszego położenia i była poświęcona św. Wacławowi. Została ufundowana przez Kazimierza Odnowiciela. Jej pozostałości (m. in. dolna część krypty) zostały odkryte w czasie XX-wiecznych badań archeologicznych. Drugą katedrę zaczęto budować za Bolesława Chrobrego, budowę kontynuował Władysław Herman (od niego jest nazywana "hermanowską"), a dokończył Bolesław Krzywousty. Zachowało się z niej nieco więcej niż z pierwszej – m. in. krypta (p.w. św. Leonarda) i dolna część wieży Srebrnych Dzwonów.
W roku 1089 prawdopodobnie sprowadzono ze Skałki szczątki biskupa Stanisława Szczepanowskiego. Od tego czasu z katedrą związany jest kult świętego.
W roku 1320 jeszcze w katedrze romańskiej Władysław Łokietek koronował się na króla Polski. Biskup krakowski Nanker wkrótce potem rozpoczął budowę nowej katedry.
Katedrę otaczają trzy wieże. Od strony północnej wieża Zygmuntowska, na której wisi słynny dzwon "Zygmunt". Wyższa jest od niej wieża Zegarowa, zwieńczona wykwintnym barokowym hełmem, natomiast od strony południowej znajduje się trzecia wieża zwana Srebrnych Dzwonów lub Wikaryjską.
We wnętrzu kościoła, nad filarami międzynawowymi, stoją cztery posągi Ojców Kościoła: śś. Hieronima, Ambrożego, Grzegorza oraz Augustyna. Pomiędzy filarami oddzielającymi nawę główną od południowej stoi wysokiej klasy nagrobek króla Władysława Jagiełły (zm. w 1434 r.). Na płycie wierzchniej widać postać zmarłego władcy, opierającą się stopami o bazyliszka (symbol zła pokonanego przez króla). Po przeciwnej stronie można
Pośrodku świątyni znajduje się konfesja św. Stanisława, w której złożono relikwie św. Floriana, a w 1254 r. szczątki św. Stanisława, głównego patrona Polski. XVII-wieczna trumna zrobiona jest ze srebra i ozdobiona medalionami z życia św. Stanisława. Jest tam m.in. scena bitwy pod Grunwaldem, ponieważ uważano, że św. Stanisław przyczynił się do wygranej. Konfesja zwana jest Ara Patriae, czyli Ołtarz Ojczyzny. Jest to święte miejsce dla każdego Polaka. Tu przez wieki królowie składali zdobyczne trofea. Tutaj np. król Władysław Jagiełło zawiesił chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem (1410). Ostatnią chorągiew złożył tu Jan III Sobieski po wspaniałym zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem (1683). Obok konfesji św. Stanisława można
Ołtarz główny pochodzi z fundacji biskupa Piotra Gembickiego. Przed nim odbywały się koronacje królewskie. Za ołtarzem widoczne są fragmenty polichromii z 2 połowy XIV wieku.
W środkowym występie schodów prowadzących do ołtarza pochowany jest kardynał Fryderyk Jagiellończyk, syn króla Kazimierza Jagiellończyka, a na lewo od jego grobu spoczywała w latach 1399 - 1949 święta królowa Jadwiga.
W katedrze znajduje się też krucyfiks pochodzący z końca XIV stulecia. Jest to słynący cudami krzyż świętej królowej Jadwigi. Przed nim modliła się św. Jadwiga i według legendy przemówił do niej ukrzyżowany Chrystus. W związku z tym w 1987 r. relikwie królowej umieszczono w mensie ołtarza przed krucyfiksem.
W katedrze znajdują się też nagrobki królów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego oraz pomniki nagrobne króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego.
W przyziemiu wieży Srebrnych Dzwonów spoczywa marszałek Józef Piłsudski.
Katedra_wawelska -

Kaplice

Katedra_wawelska -
Należy jeszcze wspomnieć o grobach królewskich. Spoczywają tam od Władysława Łokietka aż do końca Rzeczpospolitej Szlacheckiej prawie wszyscy królowie polscy. Nie ma wśród nich Ludwika Węgierskiego, Władysława Warneńczyka, Aleksandra Jagiellończyka, Henryka Walezjusza, Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-05 16:55:48