Czytaj więcej"/> Drukuj
Kastylia-La Mancha (hiszp. Castilla-La Mancha) – wspólnota autonomiczna w środkowej Hiszpanii. W przeszłości wraz z Madrytem tworzyła region Nowa Kastylia (hiszp. Castilla la Nueva). Graniczy z Kastylią-León, Madrytem, Walencją, Murcją, Aragonią, Andaluzją i Estremadurą. Jest jednym z najsłabiej zaludnionych regionów Hiszpanii.
Powierzchnia: 79 200 km², 1 977 304 mieszkańców. Stolicą jest Toledo, inne ważne miasta to Albacete, Cuenca, Puertollano, Tomelloso, Hellín, Alcázar de San Juan, Valdepenias, Talavera de la Reina, Villarrobledo, Almansa, Azuqueca de Henares, Ciudad Real i Guadalajara.
Środkowa część regionu znajduje się w Mesecie Iberyjskiej (wyżyna), którą otaczają łańcuchy górskie – od północnego zachodu Góry Kastylijskie, od północnego wschodu masyw Serrania de Cuenca i od południa góry Sierra Morena. La Mancha ma klimat podzwrotnikowy kontynentalny, suchy. Krainę przecina rzeka Tag, najdłuższa rzeka Półwyspu Iberyjskiego.
W odległej przeszłości region był miejscem wielu bitew toczonych pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, a następnie między poszczególnymi władcami chrześcijańskimi przed zjednoczeniem Kastylii i Aragonii w roku 1492 pod berłem Ferdynanda i Izabeli.

Podział administracyjny

Kastylia-La Mancha dzieli się na pięć prowincji:

Gospodarka

Podstawą gospodarki jest górnictwo – wydobycie węgla kamiennego oraz rud metali, m.in. rtęci, manganu, żelaza, miedzi oraz przemysł metalowy, ceramiczny i chemiczny. Dobrze rozwinięte jest rolnictwo, a zwłaszcza uprawy winorośli (La Mancha to jeden z głównych regionów produkcji wina), pszenicy, jęczmienia, szafranu, oliwek oraz hodowla owiec i bydła.
Wielkie znaczenie dla gospodarki regionu ma turystyka, a zwłaszcza liczne zabytki Toledo. Do atrakcji zalicza się też jaskinię Montesinos, gdzie podobno wypoczywał słynny Don Kichot, a która dzisiaj słynie z tego, że jest największym w Hiszpanii siedliskiem nietoperzy.
Inną atrakcją turystyczna są słynne wiatraki z okolic miasteczka Consuegra. Te niewielkie, okrągłe, na biało tynkowane i w większości dzisiaj już nieczynne wiatraki to bohaterowie słynnego poematu Cervantesa. Bo Don Kichot to towar eksportowy regionu. To tu, w El Toboso mieszkała Dulcynea, ukochana Don Kichota.
Nawadnianie pół uprawnych (a zwłaszcza winnic) zapewniają sztuczne zbiorniki wodne. To dzięki nim uprawia się tu szczepy winne Tempanillo i Garnacha (z którego produkowane jest wino Rioja, słabsze niż z innych regionów Kastylii, ale przez to znacznie tańsze).
Castilye-La Mange
Castilla-La Mancha
كاستيا لا مانتشا
Castilla-La Mancha
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-26 21:27:10