Czytaj więcej"/> Drukuj
Kalendarz gregoriański - zreformowany kalendarz juliański autorstwa Luigiego Lilio Jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono niewielką poprawkę mającą na celu zniwelowanie opóźnienia narosłego od r. 46 p.n.e. oraz zapobieżenie jego powstawaniu na przyszłość. Kalendarz juliański spóźniał się 1 dzień na 128 lat, natomiast opóźnienie kalendarza gregoriańskiego wynosi 1 dzień na ok. 3000 lat.
Odpowiednia bulla została wydana przez papieża Grzegorza XIII (łac. Gregorius XIII - stąd nazwa kalendarza) w 1582 roku, jednak poszczególne kraje przyjęły nowy kalendarz w różnych latach (niektóre dopiero w XX wieku), a niektóre kościoły wciąż jeszcze posługują się kalendarzem juliańskim. Dokładne kalendarium zmian znajdziesz w haśle Historia zmiany kalendarza na gregoriański.
Warto nadmienić, że fakt zmiany kalendarza bullą papieską stanowił kontynuację zwyczajów starożytnego Rzymu. Mianowicie w państwie rzymskim kalendarzem opiekował się najwyższy kapłan - Pontifex Maximus; funkcję tę w roku 45 p.n.e. - kiedy wprowadzono kalendarz juliański - pełnił Juliusz Cezar, w czasach chrześcijańskich natomiast tytulaturę tę przejęli papieże.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-28 19:33:35