Czytaj więcej"/> Drukuj
KFOR -
KFOR (Kosovo Force) - siły międzynarodowe pod auspicjami NATO, działające na terenie Kosowa. Misja KFOR, dążąca do utrzymania pokoju w Kosowie rozpoczęła się 12 czerwca 1999 roku na mocy mandatu ONZ, w dwa dni po przyjęciu rezolucji numer 1244 przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Historia misji

Decyzja o wysłaniu wojsk KFOR do Kosowa podjęta została w świetle kryzysu humanitarnego, jaki wybuchł w wyniku ciągłych walk, jakie wybuchły pomiędzy Armią Wyzwolenia Kosowa (UCK) a wojskowymi i policyjnymi oddziałami Serbii i Czarnogóry. Obie strony dopuszczały się aktów przemocy wobec ludności cywilnej, co przyczyniło się m.in. do znacznej emigracji miejscowej ludności.
W momencie rozpoczęcia misji w skład KFOR wchodziło 50,000 żołnierzy z 30 państw, zarówno członków NATO, jak i niezrzeszonych. Wśród krajów, które wysłały do Kosowa najwięcej żołnierzy znajdują się m.in. Wielka Brytania (19,000 żołnierzy), Stany Zjednoczone (7,000), Francja (7,000), Niemcy (6,000), Włochy (5,000), Rosja (ok. 3,000), Holandia (2,000), Ukraina (1,300) i Hiszpania (1,200)[1].
Swoje wojska wysłały również państwa członkowskie NATO Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Islandia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja i Węgry.
Udział w KFOR biorą również wojska z państw niebędących członkami NATO, w tym Argentyna, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Finlandia, Gruzja, Irlandia, Maroko, Malezja, Szwecja, Szwajcaria oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
KFOR podzielony jest na cztery wielonarodowe brygady. Każda z nich odpowiada za określony rejon prowincji, ale wszystkie podlegają dowódcy KFOR.

Cele

Celami wojsk KFOR są m.in.:

Polska w KFOR

W całym okresie misji KFOR polski batalion był obsadzany przez pododdziały 6. Brygady Desantowo-Szturmowej oraz - wciąż - przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich, z której jest wydzielany Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych. W skład batalionu wchodzi polska, ukraińska oraz litewska część. Batalion jest podzielony zgodnie z przyjętym etatem oraz ma swoją siedzibę w CAMP WHITE EAGLE we wsi Raka około 10 km na północ od miejscowości KAĆANIK, a także z części logistycznej mieszczącej się w stolicy Macedonii Skopie oraz innych elementów rozmieszczonych w Priśtinie i siedzibie bazy amerykańskiej Camp Bondsteel.

Odnośniki

Oficjalna strona KFOR na serwerze NATO
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-19 16:32:09