Juliusz Słowacki (urodzony 4 września 1809 w
Krzemieńcu - zmarł 3 kwietnia 1849 w
Paryżu) jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu. Obok
Mickiewicza i
Krasińskiego nazywany
wieszczem narodowym.
Stworzył wiele znakomitych liryków, poematów i dramatów o trwałych wartościach artystycznych. Jego utwory, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli. Jego twórczość wyróżniała się wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka.
Urodził się w
Krzemieńcu w południowo-wschodniej części dawnej Polski. Jego ojciec, Euzebiusz, był profesorem literatury w Liceum Krzemienieckim i
Uniwersytecie Wileńskim. Matka Słowackiego, Salomea Bècu, osoba o dużej kulturze literackiej i osobistej, po śmierci męża zajmowała się wychowywaniem syna. Dzięki niej w dzieciństwie i wczesnej młodości miał szeroki kontakt z ówczesną elitą intelektualną.
Juliusz Słowacki po studiach w Wilnie i krótkim pobycie w stolicy Polski wyjechał do Paryża z misją Rządu Narodowego. Pozostał na emigracji we Francji, gdzie zadebiutował w 1830 roku powieścią poetycką "Hugo". Romantyczny charakter jego twórczości odzwierciedlają dwa pierwsze tomy "Poezji" z 1832 roku. Stworzył oryginalne wielkie dramaty: "
Kordiana" 1834, "
Balladynę" 1834, wyd. 1839, "Horsztyńskiego" 1835, poemat miłosny "W Szwajcarii" 1835-36, poemat prozą "Anhelii" 1838, poematy: "Ojciec zadżumionych" 1839 i "Wacław" 1839, dramaty: "
Lilla Weneda" 1839 i "
Mazepa" 1839, poemat dygresyjny "
Beniowski" 1841, dramaty: "Sen srebrny Salomei" 1843, "
Fantazy" 1845-46. Niedoceniany w pełni za życia, doczekał się uznania w okresie modernizmu. Jako liryk zasłynął pieśniami odwołującymi się do źródeł ludowych oraz liryką patriotyczną. Był poetą nastrojów, mistrzem operowania słowem.
W Szwajcarii przebywał w latach 1833-1835, a później, aż do roku 1838, podróżował po
Włoszech,
Grecji,
Egipcie,
Palestynie i
Syrii. W końcu osiadł na stałe w
Paryżu. Mimo, że był poważnie chory, wyruszył w 1848 roku do
Wielkopolski, by wziąć udział w "
powstaniu", jednak zamierzeń swych nie zrealizował. Zmarł na gruźlicę w Paryżu. Jego prochy w 1927 roku zostały przewiezione do Polski i złożone obok
Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów w
Katedrze na Wawelu.
Inne ważne dzieła
- Hymn o zachodzie słońca na morzu
- Grób Agamemnona
- Pogrzeb kapitana Mayznera
- Testament mój
- Hymn
- Do matki
- Hymn
- Odpowiedż na "Psalmy Przyszłości"
- Król Duch