Czytaj więcej"/> Drukuj
Juliusz Gabriel Verne, Jules Gabriel Verne (urodzony 8 lutego 1828, Nantes - zmarły 24 marca 1905, Amiens), francuski pisarz, jeden z pionierów gatunku science fiction, nazywany "dziadkiem science fiction".
Napisał wiele powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych, oraz (co jest mniej znane) pisał powieści historyczne, geograficzne, kryminalne, sztuki teatralne i wiersze. Obecnie jego książki powszechnie zalicza się do literatury dla młodzieży. Ojciec twórcy - Pierre Verne prowadził kancelarię adwokacką. Młody Juliusz (za namową rodziny) studiował w Paryżu prawo, próbował zarabiać na giełdzie, ale nie rezygnował z prób literackich. Po kilkunastu latach różnorodnych, wytrwałych poszukiwań rozpoczął cykl powieści Niezwykłe podróże, które zapewniły mu poczesne miejsce w światowej literaturze. Wydawcą utworów Verne'a był Pierre-Jules Hetzel publikujący Magazyn edukacji i rozrywki. Znanego autora i przedsiębiorczego wydawcę łączyły wieloletnie kontrakty, kilkakrotnie przedłużane.
Verne podróżował po świecie, jednak znacznie mniej niż bohaterowie jego utworów. Ponieważ był ogromnie oczytany, dlatego różnorodne wiadomości do książek: geograficzne, historyczne, techniczne czerpał z literatury. Dla swych potrzeb warsztatowych stworzył i korzystał z dużego zbioru fiszek, powiedzielibyśmy teraz z bazy danych z informacjami.
Jego wielką pasją było żeglarstwo - miał na własność kolejno trzy łodzie.
Żona - Honorine (ślub - 1857), syn - Michel (ur.1861).
Kilka tytułów powstało jako efekt współpracy z innymi autorami. Pośmiertnie wydane utwory Juliusza Verne'a były przeredagowywane i uzupełniane (nawet w znacznym stopniu) przez syna. Twórczość Verne'a wielokrotnie adaptowano na potrzeby teatru (już za życia pisarza) i filmu.
Jules_Verne -
Najbardziej znane utwory: Inne: W Polsce popularyzowaniem twórczości autora zajmuje się Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 07:31:38