Czytaj więcej"/> Drukuj
Josef Kramer (ur. 10 listopada 1906, zm. 13 grudnia 1945 w Hameln) - komendant m. in. obozu koncentracyjnego Auschwitz II w 1944, Hauptsturmführer SS nr 32217, członek NSDAP nr 733597 .
Służbę odbywał kolejno w Dachau, Sachsenhausen i Mauthausen. Od czerwca do listopada 1940 był adiutantem komendanta obozu Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa. Następnie wyjechał do KL Dachau, gdzie został kierownikiem obozu. W kwietniu 1941 objął funkcję kierownika, a następnie komendanta obozu Natzweiler. Stamtąd trafił do Birkenau na stanowisko komendanta. Na początku grudnia 1944 został komendantem KL Bergen-Belsen. Ujęty po wyzwoleniu obozu stanął przed brytyjskim sądem wojskowym w Lüneburgu. 17 listopada 1945 został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie 13 grudnia 1945 roku o godzinie 12:11 w więzieniu w Hameln.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-06 17:56:18