Czytaj więcej"/> Drukuj
Johann Friedrich Blumenbach (ur. 11 maja 1752 w Gotha – zm. 22 stycznia 1840 w Göttingen), niemiecki fizjolog i antropolog.
Studiował medycynę na uniwersytecie w Jenie, ukończył go w 1775 z rozprawą doktorancką De generis humani varietate nativa (O naturalnych różnicach w charakterystyce ludzi). Rozprawa ta uważana jest za jedną z najważniejszych prac w historii rozwoju zrozumienia ras ludzkich.
Został profesorem nadzwyczajnym w 1776 i zwyczajnym w 1778, jego późniejsze prace to Institutiones Physiologicae (1787) i Handbuch der vergleichenden Anatomie (1804).
Na podstawie badań kraniometrycznych podzielił gatunek Homo Sapiens na pięć ras: Oprócz opisu charakterystyk fizycznych poszczególnych ras, przypisał im także charakterystyki psychologiczne. Uważał na przykład, że rasa kaukaska była znacznie "lepsza" od "głupszej" rasy etjopicznej. Ta klasyfikacja przetrwała w niezmienionej formie przez prawie 200 lat, dopiero pod koniec XX wieku zaczął rozpowszechniać się pogląd, że rasa Homo Sapiens Sapiens jest jednolita i nie powinna być dzielona na rasy czy podgatunki.
W późniejszym czasie Blumenbach spotkał w Szwajcarii eine zum Verlieben schönen Négresse (murzynkę tak piękną, że można się było w niej zakochać). Dalsze badania anatomiczne doprowadziły go do przekonania, że "indywidualni Afrykanie różnią się od innych indywidualnych Afrykanów tak samo, a może nawet bardziej niż różnią się od siebie indywidualni Europejczycy". Doszedł także do wniosku, że Afrykańczycy nie byli w żaden sposób gorsi od Europejczyków pod względem inteligencji.
Jego późniejsze poglądy nie były już tak znane jak jego monumentalne dzieło o rasach ludzkich.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-29 08:18:33