Czytaj więcej"/> Drukuj
Jezioro Maracaibo (hiszp. Lago de Maracaibo) – akwen w północno-zachodniej Wenezueli.
Powierzchnia jeziora: 14343 km²
Głębokość maksymalna: 250 m
Wysokość: 0 m n.p.m.
Przez wielu uważany za największe jezioro Ameryki Południowej. Jednakże powinno być ono uznawane za część morza, ponieważ połączone jest szeroką na 55 km cieśniną z Zatoką Wenezuelską, a tym samym z Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. W tym wypadku, za największe jezioro tego kontynentu należy uznać jednak Jezioro Titicaca.
Jezioro Maracaibo stanowi ważną drogę wodną dla statków obsługujących porty w Maracaibo i Cabimas, a które przewożą głównie ropę naftową i produkty jej przetwórstwa. W 1964 doszło tu do katastrofy supertankowca Esso Maracaibo, który uderzył w most łączący Maracaibo z resztą Wenezueli. Na szczęście nie doszło wówczas do wycieku ropy.
Mimo że nie doszło jeszcze do żadnej tego typu katastrofy, to wody jeziora są silnie zanieczyszczone. W czerwcu 2004 na jeziorze pojawił się zakwit rzęsy, która pokryła blisko 12% powierzchni akwenu, zagrażając przy tym faunie i florze jeziora. Rząd i spółki naftowe wydają około 2 mln dolarów miesięcznie na oczyszczanie jeziora z rzęsy, której pojawienie się można wiązać z zanieczyszczeniem jeziora ropą naftową i ściekami poprzemysłowymi.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-20 04:06:05