Czytaj więcej"/> Drukuj
Janusz Radziwiłł (młodszy) (ur. 1612 - zm. 1655) - syn Krzysztofa, wojewoda wileński i od 1654 roku wielki hetman litewski, niechętny Janowi Kazimierzowi.
Po najeździe Szwedów na Polskę w 1655 r. zawarł układ kolaboracyjny z Karolem Gustawem w Kiejdanach. Uznał tym samym protektorat Szwecji nad Litwą.
1. Janusz Radziwiłł w Polsce uznawany za zdrajcę na Litwie za bohatera narodowego. 2. . Jan Kazimierz odnosił się do niego wrogo i wręcz złośliwie nie odpowiadał na apele o jego pomoc 3. Janusz Radziwiłł nie należał do przyjaciół Jana Kazimierza, a nawet co niektórzy historycy twierdzą, że król się go po prostu bał.
4. zdrajcą było na pewno, ale zauważcie ze większość magnaterii i szlachty przystąpiła do obozu Szwedzkiego. Przy Janie Kazimierzu pozostali nieliczni. 5. sytuacja w Polsce była krytyczna Tak więc przystąpienie do sojuszu ze Szwedami wydało mu się koniecznością. Zresztą przystąpił do obozu Szwedzkiego nie pierwszy, bo wcześniej zrobiła to magnateria i szlachta Wielkopolska.
6. Warto pamiętać ze Radziwiłł wręcz patologicznie nie lubił Polaków -sam mówił ze "nadejdzie czas gdy Polakom pokazie sie nie drzwi a okna".
7. Radziwiłł popełnił pare błędów- widział tylko cel a nie zadbal o środki. I stal sie w końcu narzędziem w rękach Szwedów. Opuscili go wszyscy, bo nie miął planu działania- nie porwał ludzi charyzma i skutecznym działaniem tak jak porywał w wojnach z Kozakami czy Moskwa. Nawet Szwedzi nie przyszli mu z pomocą gdy mierzył się konfederacja tyszowiecka. Tak los pokarał zdrajcę- magnat, który jeszcze rok wcześniej trząsł Litwa i miał za sobą tysiące szabel umarł samotnie, czekając na zdobycie Kiejdan przez konfederatow
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-19 13:30:14