Czytaj więcej"/> Drukuj
Wiceadmirał Józef Michał Hubert Unrug, herbu Unrug (urodzony 7 października1884 - zmarł 28 lutego 1973)
Urodził się w Brandenburgu pod Berlinem. Do gimnazjum uczęszczał w Dreźnie. Ponieważ jego ojciec Tadeusz, gen. mjr armii pruskiej, po przejściu w stan spoczynku nabył majątek Sielec koło Żnina, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1917, przeto wielu sądzi, iż Józef Unrug urodził się w Wielkopolsce.
W czasach zaborów służył w niemieckiej Marynarce Wojennej, ukonczył tam szkołę morską w 1907, a podczas I wojny światowej zajmował stanowiska m.in. dowódcy okrętu podwodnego i dowódcy flotylli okrętów podwodnych.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do kraju i zasilił szeregi Polskiej Marynarki Wojennej. Był m.in. kierownikiem Urzędu Hydrograficznego i dowódcą Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w 1925 został wyznaczony na dowódcę Floty.
Podczas kampanii wrześniowej 1939, od rozpoczęcia najazdu III Rzeszy na Polskę dowodził całością obrony na wybrzeżu, a 1 października w związku z zepchnięciem resztek odciętych sił na Półwysep Helski i brakiem dalszej możliwości obrony podjął decyzję o kapitulacji. Pomimo, iż od pierwszych chwil wojny dowodzone przez admirała wybrzeże zostało odcięte od pozostałej części kraju, poddało się jako ostatnie.
W raz z pozostałymi marynarzami i żołnierzami dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w obozach Nimburg, Spittal, Woldenberg, Sandbostel, Colditz i Murmau. Uwolniony został po poddaniu się Niemiec w 1945.
Po opuszczeniu obozów jenieckich admirał przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie brał udział w likwidacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nie powrócił do kraju i przebywał na emigracji w Wielkiej Brytanii, a następnie we Francji.
Admirał zmarł w wieku 88 lat, 28 lutego 1973 roku w Domu Polskim w Lailly-en-Val koło Beaugency we Francji, pochowano go zaś 5 marca 1973 w kaplicy zamku Branickich w Montresor. W 1976 roku umieszczono tablicę pamięci Admirałowi w kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu, następnie sprowadzono jego prochy do Polski.
Odznaczony w Polsce m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a także niemieckim Krzyżem Żelaznym.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-27 15:52:17