Czytaj więcej"/> Drukuj
Indukcja to w logice sposób rozumowania polegający na wyprowadzaniu nowych pojęć, twierdzeń lub sugerowaniu możliwości zaistnienia nowych faktów na podstawie intuicyjnej analizy wyjściowych przesłanek. Indukcja jest rodzajem rozumowania uprawdopodabniającego, w którym analiza przesłanek prowadzi do wykrycia i sformuowania pewnych prawidłowości, powtarzalnych elementów, które sa przedmiotem twierdzenia.
Rozumowanie indukcyjne generuje zwykle twierdzenia, które nie wynikają wprost z przesłanek, lecz są raczej intuicyjnie z nich wywiedzione. Dlatego rozumowanie indukcyjne nigdy nie jest pewne i wymaga albo dowodu formalnego albo w postaci wykonania eksperymentu. Żartobliwym i paradoksalnym a jednak zupełnie poprawnym przykładem opisującym pułapki wynikające ze stosowania indukcji logicznej jest zaproponowana przez Bertranda Russella historyjka o indyku. Skoro od wyklucia się z jajka indyk jest codzień karmiony przez człowieka, drogą obserwacji faktów i za pomocą stosowania zasady indukcji może dojść on do wniosku, że z faktu iż był karmiony przez 363 dni w dniu 364, 365 i w następnych powinien także otrzymać karmę. Jednak 364 dzień to przysłowiowa sobota w której ucijnają mu głowę, pomimo, że rozumowanie indyka o ile byłby w stanie je przeprowadzić, ma wszelkie pozory zgodności z metoda naukową i zasadami indukcji logicznej.
Logika rozumowania dedukcyjnego została opracowana już przez Arystotelesa, natomiast próby formułowania pełnej i spójnej teorii rozumowania indukcyjnego pojawiły się dopiero w drugiej połowie XX-tego wieku.
Indukcji logicznej nie należy mylić z indukcją matematyczną, gdyż mimo zbieżności nazwy pojęcia te nie mają z sobą wiele wspólnego.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 19:29:12