Czytaj więcej"/> Drukuj
To jest artykuł z cyklu
imiona
alfabetyczna lista imion
imieniny
imiona bałtyjskie
imiona celtyckie
imiona germańskie
imiona greckie
imiona łacinskie
imiona semickie
imiona słowinskie
imiona na Świecie
Imiona łacińskie - imiona wywodzące się głównie z (głównie późno-) rzymskich przydomków i nazwisk, poza nielicznymi wyjątkami (Marek) nie używa się dziś pierwotnych imion rzymskich.
Oto lista najpopularniejszych imion rzymskich wraz ze skrótami:
Wśród wymienionych imion przykuwają uwagę imiona Quintus (Piąty), Sextus (Szósty), Decimus (Dziesiąty), istniały także Septimus (Siódmy) i Oktawus (Ósmy). Wedle jednej hipotezy taka była kolejność narodzin dzieci w rodzinie, wedle innej imiona te pochodzą od nazw miesięcy z dziesięciomiesięcznego kalendarza rzymskiego i oznaczają osoby urodzone np. w piątym czy siódmym miesiącu.
Obywatele rzymscy nosili także (jednak rzadziej) imiona związane z poszczególnymi rodami, np. Appius (App.) u Klaudiuszów, Mamercus (Mam.) u Emiliuszów i Numerius (N.) u Fabiuszów.
Córki przyjmowały imię rodowe ojca w formie żeńskiej, np. córka Marka Tulliusza Cicerona nazywała się Tullia.
Obecnie imiona pochodzące z łaciny powszechnie używane są w wielu krajach, także w Polsce. Część z nich może jednak pochodzić od wyrazów, które trafiły do łaciny z innych języków, np. etruskiego. Należy też zwrócić uwagę na to, że wiele imion zapożyczonych do języka polskiego bezpośredno z łaciny, pochodzi pierwotnie z greki (np. Krzysztof) i dlatego umieszczono je wśród imion pochodzenia greckiego.

Żeńskie imiona łacińskieMateriał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-06-03 21:25:31