Czytaj więcej"/> Drukuj
Ill Bethisad jest projektem historii alternatywnej, rozpoczętym w 1996 przez Nowozelandczyka Andrewa Smitha. W przeciwieństwie do innych utworów tej samej kategorii, Ill Bethisad nie jest dziełem jednej osoby, lecz wyrósł w ciągu kilku lat do bieżącego, wspólnego projektu okołu trzydziestu uczestników.
Zamiast jednego centralnego punktu rozbieżności (czyli, momentu od którego historia rozbiega się od realnej), Ill Bethisad składa się z kilku mniejszych. Kluczowymi punktami rozbieżności są: Języki sztuczne odgrywają ważną rolę w Ill Bethisad, m. in. brithenig, wenedyk i naszczyzna. Oprócz języków Ill Bethisad składa się z linii chronologicznych, dziejów napisanych, wiadomości, flag, map, krótkich filmów oraz opisów religii i technologii. Charakterystyczne są technologie które w świecie realnym nie udały się albo wyszły z użycia, np. zeppeliny i ekranoplany. Kosmonautyka i komputery istnieją, ale jeszcze nie wyrosły z dzieciństwa.
Celem Ill Bethisad nie jest pokazywanie światu lepszego lub gorszego od realnego, tylko innego. Natomiast Ill Bethisad ma bardzo swoistą atmosferę i zawiera w dodatku elementy satyrystyczne.

Link zewnętrzny

The Cultures of Ill Bethisad (strona w jęz. angielskim)
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-26 20:52:50