Czytaj więcej"/> Drukuj
IOS (ang. Internetwork Operating System) to system operacyjny opracowany przez firmę Cisco. System ten pracuje na większości urządzeń produkowanych przez Cisco takich jak routery, przełączniki itp.
IOS pracuje w trybie znakowym (CLI, ang. command line interface - interfejs wiersza poleceń). Obsługa więc jest bardzo podobna jak w systemach operacyjnych takich jak DOS.
Przykład polecenia w IOS: IOS oferuje dwa poziomy dostępu do poleceń: Z trybu uprzywilejowanego mamy dostep do trybu ogólnej konfiguracji i w dalszej kolejności do trybu szczegółowej konfiguracji.
IOS oferuje opcję uzupełniania niekompletnego polecenia, np. sh zostanie uzupełnione (przez wciśnięcie klawisza Tab) do show. Większość poleceń nie musi być kończona, np. polecenie sh run zostanie zinterpretowane jako show running-config.
Inną ciekawą cechą systemu IOS jest możliwość skorzystania z podpowiedzi za pomocą znaku zapytania. Dotyczy to zarówno podpowiedzi całych poleceń (np. Router# ? wypisze wszystkie polecenia dostepne z trybu uprzywilejowanego) jak i niedokończonego ciągu znaków (np. Router# s? wypisze wszystkie polecenia zaczynające się na literę "s").
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-08 19:12:47