Czytaj więcej"/> Drukuj
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) to instytucja, której zadaniem jest udostępnianie wielkich mocy obliczeniowych środkowisku naukowemu z całej Polski. Jest to także instytucja spełniająca funkcję głównego, krajowego centrum udostępniania kilkunastu naukowych baz danych.
ICM powołano uchwałą Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 29 czerwca 1993 roku. Głównym komputerem służącym do zaawansowanego modelowania naukowego jest obecnie 32-procesorowy superkomputer Cray X1E (pierwsza instalacja modelu X1E na świecie), o mocy obliczeniowej ok. 576 Gflops/sec i posiadający 128 GB pamięci operacyjnej. Oprócz tego ICM posiada komputer Cray SV1E oraz klastry - składające się z 98 węzłów opartych na procesorach 2x2Ghz AMD Opteron z 2GB pamięci każdy oraz 90 węzłów opartych na procesorach 2x2.6Ghz AMD Opteron z 4GB pamięci każdy. Dostęp do tej mocy jest możliwy dla każdego polskiego naukowca, po przedłożeniu projektu planowanych badań i zaaprobowaniu go przez radę ICM. Oprócz tego ICM realizuje kilkanaście własnych projektów naukowych w oparciu posiadaną moc obliczeniową.
Oprócz roli ośrodka obliczeniowego, ICM pełni też funkcję głównego, krajowego centrum udostępniania naukowych baz danych. Część z tych baz znajduje się bezpośrednio na serwerach ICM, a dla części ICM odgrywa tylko rolę negocjatora warunków dostępu dla polskich uczelni i instytuów naukowych. ICM udostępnia m.in. następujące bazy danych: ICM prowadzi także numeryczną prognozę pogody dla Europy Środkowej, która udostępnia bezpłatnie w Internecie (pod adresem www.meteo.pl). Od 1995 roku ICM udostępnia największe w Polsce archiwa wolne oprogramowanie pod adresem ftp://sunsite.icm.edu.pl/, jest także miejscem, w którym działała pierwsza w Polsce popularna wyszukiwarka internetowa - "Polski Infoseek". Jest też nadawcą Akademickiej Telewizji Naukowej (ATVN), która jest nadawana bezpłatnie w Internecie w formacie Real Media.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-26 11:08:36