Czytaj więcej"/> Drukuj
GNU Hurd to jądro systemu operacyjnego opartego na architekturze mikrojądra. System ten nazywa się GNU/Hurd (analogicznie do GNU/Linux) albo po prostu GNU, ponieważ Hurd jest częścią tego projektu. Nazwa to rekurencyjny akronim: "Hurd" oznacza Hird of Unix-Replacing Daemons, a "Hird" natomiast oznacza Hurd of Interfaces Representing Depth.
Obecnie Hurd używa mikrojądra Mach 4, powstałego na Uniwersytecie Carnegie-Mellon, lecz ponieważ Mach nie jest już aktywnie rozwijany i wiąże się z nim wiele problemów - m.in. słaba wydajność i przenośność, brak obsługi SMP, od lat pojawiają się propozycje zmiany mikrojądra na L4. Hurd w wersji aktualnej został przeniesiony na L4.
Hurd jest mniej więcej zgodny ze standardem POSIX. Najważniejszą niezgodnością jest używanie systemu wątków Cthreads zamiast systemu określonego w standardzie POSIX (Pthreads). Istnieje biblioteka emulująca wątki Pthreads na bazie Cthreads.
Hurd bywa nazywany "zespołem serwerów" (bazujących na Machu lub innym mikrojądrze) wykonujących konkretne zadania. Mamy więc do dyspozycji serwer uwierzytelniania, haseł, procesów itd. Nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym w Hurdzie jest (oprócz architektury mikrojądra) danie użytkownikom możliwości usunięcia lub zamiany jakiegokolwiek z serwerów. Użytkownicy mogą pisać też własne pełnoprawne serwery. Obszar systemu (w sensie obszaru, z którym użytkownik nie może nic zrobić) jest ograniczony do minimum.
Inną ciekawą cechą jest mechanizm translatorów, działających na zasadzie filtrów nakładanych na konkretne miejsca w drzewie katalogowym (także na pliki). Za przykład translatora mógłby posłużyć mechanizm pozwalający na dostęp do zasobów FTP tak jak do zwykłego katalogu na dysku i operacje na tych zasobach tak jak na plikach lokalnych (tymi samymi narzędziami). Teraz takie możliwości są oferowane w obrębie pojedynczych programów, a nie całego systemu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 09:22:04