Czytaj więcej"/> Drukuj
Hrabia Monte Christo to słynna powieść Aleksandra Dumasa ojca, przez wielu uważana za najwybitniejsze dzieło z jego ogromnego dorobku. Akcja toczy się w latach 1815-1839 z przerwą na okres 1829-1838. Miejscem akcji są przepięknie, acz nie do końca zgodnie z prawdą, odmalowane w powieści Marsylia, Paryż, Rzym, wyspa Monte Christo oraz kilka mniej ważnych miejscowości.

Treść

Bohaterem powieści jest Edmund Dantes, młody marynarz, idealista nie dostrzegający wokół siebie zła, nieskazitelnie uczciwy i niestety dość naiwny. Jako dziewiętnastolatek ma zostać kapitanem okrętu "Faraon", na którym pływał od dzieciństwa, a następnie poślubić Mercedes, piękną Katalonkę, również nieokrzesaną dziewczynę z gminu. Edmund nie wie nawet, że istnieją ludzie, którzy też marzą o tej funkcji i małżeństwie. Fernand Mondego, śmiertelnie zakochany w Mercedes, oraz Danglars, buchalter okrętowy zazdroszczący Dantesowi powodzenia, piszą donos, w którym oskarżają go o bonapartyzm. Wykorzystują fakt, że w czasie ostatniego rejsu umierający kapitan statku poprosił Edmunda o doręczenie listów do Napoleona przebywającego na Elbie oraz o odbiór innego pisma i dostarczenie go do adresata. Edmund, nie mający pojęcia, że tak zaczyna się spisek mający na celu powrót cesarza, polecenie wypełnił. Skutki są opłakane: młodzieniec zostaje aresztowany, a prokurator de Villefort, miast go uniewinnić, woli wysłać go do zamku d'If, strasznego więzienia politycznego, aby ukryć fakt pokrewieństwa z adresatem listu - był jego synem.
Po 14 latach w więzieniu Edmundowi udaje się uciec, a dzięki spotkaniu z księdzem Farią, włoskim uczonym, zdobywa tam szeroką wiedzę i informacje o ukrytym skarbie. Staje się milionerem i postanawia zemścić się na tych, którzy zniszczyli mu życie. Uważa jednak, że zwykłe zabicie donosicieli to za mało. Wyciąga na światło dzienne kompromitujące fakty z ich życia, niszczy spokój rodzinny, pozbawia fortun, do jakich doszli nieuczciwie, udając przyjaciela doprowadza do całkowitej ruiny. W finale odrzuca też Mercedes, która okazała się niewierna i zmienna /poślubiła Fernanda/ i odjeżdża na wschód razem z olśniewającą Greczynką Hayde.

Główni bohaterowie

Ekranizacje powieści

Historia była przedstawiana na ekranie w wielu wersjach jako filmy kinowe i seriale telewizyjne. Szacunkowo można podać, że co 18 miesięcy powstaje nowa ekranizacja powieści od roku 1920. Najbardziej znane wersje:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 09:23:26