Czytaj więcej"/> Drukuj
Honduras (Honduras, Republika Hondurasu ; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Zatokowe (Islas de la Bahia). Od 1972 do Hondurasu należą Wyspy Swan (Islas del Cisne).

Ustrój polityczny

Opis ustroju społeczno-politycznego, rodzaju rządów, podziału terytorialnego, opis instytucji itp. linki do podstron gdy konieczne.
Republika

Historia

Podstawowe informacje o historii i odsyłacz do artykuły o historii kraju

Geografia

Klimat zmienia się od tropikalnego na nizinach do umiarkowanego w górach. Centralne i południowe regiony są stosunkowo mniej wilgotne niż północne wybrzeże nad Morzem Karaibskim. Honduras składa się głównie z gór (80%), oraz wąskich równin wzdłuż wybrzeża.
Bogactwami naturalnymi są: drewno, złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, ruda żelaza, antymon, węgiel, ryby, i energia wodna.

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-23 06:11:02