Czytaj więcej"/> Drukuj
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (urodzony 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej - zmarł 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii) polski powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1905 za "całokształt".1
Henryk_Sienkiewicz -

Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. W latach 1882-1887 pracował jako redaktor. Po wybuchu I wojny światowej działał w Szwajcarii jako prezes Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Przebywał w USA i Afryce. Twórczość rozpoczął od znakomitych nowel, podnoszących problemy niedoli chłopa osaczonego przez dwór, plebanię i władze carskie. Sławę i pozycję jednego z największych pisarzy polskich przyniosły mu powieści historyczne pisane "ku pokrzepieniu serc".
"Trylogia" to cykl powieściowy opisujący wojny Polski w XVII wieku, który ukazywał się początkowo w dwóch, a potem trzech czasopismach: "Czasie", "Słowie" i Dzienniku Poznańskim. Wydania książkowe "Trylogii" to lata 1884, 1886 i 1887-1888. Od czasów jej wydania aż po dzień dzisiejszy "Trylogia" cieszy się nie słabnącą popularnością i poczytnością, w znacznym stopniu przez wpisanie do kanonu lektur szkolnych i przez ekranizacje.
Główne dzieła Henryka Sienkiewicza to:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-15 14:53:28