Czytaj więcej"/> Drukuj
Henryk Samsonowicz, herbu Samson (ur. 23 stycznia 1930 w Warszawie), polski historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek PAN, autor 800 prac naukowych (większość z zakresu historii Polski), 16 książek i podręczników uniwersyteckich.
W latach 70. często bywał ekspertem Wielkiej Gry (później zastąpił go prof. A. Skowronek, także UW). Samsonowicz organizował i tworzył I olimpiadę historyczną w 1975. Należał do opozycji demokratycznej u schyłku PRL. Po wyborach w 1989 został ministrem edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (do stycznia 1991). Samsonowicz wprowadził do szkół lekcje religii. Decyzja ta wywołała duże kontrowersje w środowiskach lewicowych, bo nie została wprowadzona ustawą; zabrakło szerokiej dyskusji na ten temat. W 2002 za swoje dokonania Samsonowicz otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kiedy ujawniono okoliczności zbrodni w Jedwabnem, Samsonowicz zabrał głos w publicznej dyskusji, apelując o rozwagę i przywiązanie do faktów historycznych [1].


Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-26 11:29:08