Czytaj więcej"/> Drukuj
Henryk II (31 marca 1519 - 10 lipca 1559) - król Francji od 1547, syn króla Franciszka I (1494-1547), z dynastii Walezjuszy.
W okresie jego panowania, państwo nadal rozwijało się pomyślnie. Henryk II kontynuował styl rządzenia ojca i także dbał o splendor dworu monarszego. Pomagała mu w tym żona Katarzyna Medycejska, która utrzymywała na dworze grupy artystów włoskich, utrwalających wpływy Renesansu włoskiego we Francji.
W 1552 r. znów rozgorzała wojna w północnych Włoszech między Francją a Cesarstwem Niemieckim. Odbiła się wkrótce echem we Flandrii, gdzie sprawował rządy Filip II Hiszpański i tam wojska francuskie doznały dużej klęski w 1557 r. pod Saint Quentin. W zawartym po niej traktacie pokojowym w 1559 r. w Cateau-Combresis, kończącym również włoskie wojny między obu mocarstwami, nastąpiły różne regulacje roszczeń dynastycznych. M.in. Henryk II zrzekł się wszelkich pretensji francuskich do Neapolu i Mediolanu, ale Francja odzyskała port Calais, ostatni bastion angielski we Francji, pozostały po wojnie stuletniej.
W czasie swego panowania, Henryk II starał się ograniczyć rozszerzanie się protestantyzmu we Francji. Wobec hugenotów, stosowano różnego rodzaju represje karne i w tym celu powołani zostali specjalni komisarze i Izba Karna przy Parlamencie Paryskim. Powstały w tym czasie dwa wielkie obozy-stronnictwa katolickie i protestanckie, wspierane przez poszczególne rody szlacheckie, walczące między sobą o realną władzę polityczną w kraju i prowincjach. Po ustaniu wojen zewnętrznych, napięcia i rywalizacja między nimi jeszcze bardziej wzrosły.
Po śmierci Henryka II w 1559 r., królem Francji został jego syn Franciszek II (1559-1560)
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-04 07:21:24