Czytaj więcej"/> Drukuj
Hel_(miasto) -
udostępniona do zwiedzania
Hel_(miasto) -

Hel jest miastem w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Położony jest na cyplu Mierzei Helskiej. Znany ośrodek turystyczny i kąpielisko nadmorskie, ważny ośrodek rybołówstwa, garnizon Marynarki Wojennej. Port morski: rybacki wraz z przystanią jachtową i żeglugi pasażerskiej oraz wojenny.
Główne atrakcje Helu: piękne piaszczyste plaże - w tym od 2004 roku odcinek plaży morskiej strzeżonej - jako jedynej w Polsce - przez zespoły ratowników z psami rasy nowofundland i landseer, Muzeum Rybołówstwa Morskiego z wieżą widokową (mieszczące się w dawnym kościele gotyckim z XIV w.), zabytkowe chaty kaszubskie, fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, stacja końcowa kolei biegnącej przez mierzeję z Władysławowa, latarnia morska, port rybacki, liczne zabytki militarne. Kamienne umocnienia falochronów i zatopione wokół wraki stanowią atrakcję dla płetwonurków.
Hel_(miasto) -

Historia

Prawa miejskie w latach 1351-1872) i od 1963. W 1936 utworzono Rejon Umocniony Hel obejmujący przede wszystkim tereny należące do obecnie istniejącej gminy Hel. Miasto wsławione długotrwałą obroną wybrzeża w 1939 roku.
Miejscowości kolejno położone na mierzei to: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel.

Skansen broni morskiej

przy kasynie żołnierskim na ul.Przybyszewskiego align="right" |
Hel_(miasto) -
z ORP Wicher II
|- |
Hel_(miasto) -

Uwaga: lista niepełna, przy niektórych eksponatach brak tabliczek.
Hel_(miasto) -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-15 15:42:13