Czytaj więcej"/> Drukuj
Haga (hol. Den Haag, 's-Gravenhage to dawna nazwa oficjalna), miasto w zachodniej Holandii nad Morzem Północnym. Haga pełni funkcję stolicy administracyjnej Holandii, w niej mieszczą się siedziba parlamentu, rządu i dworu królewskiego. Natomiast stolicą konstytucyjną jest Amsterdam.
Liczba mieszkańców: 463,8 tys. (2003), a zespół miejski ponad 700 tys.
Wzrost liczby mieszkańców:
Haga -

Haga jest także największym miastem i stolicą prowincji Holandia Południowa (Zuidholland).
Godłem Hagi jest bocian.
Haga stała się centrum o randze międzynarodowej, znajdują się w niej między innymi siedziby Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości|Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości
, Międzynarodowy Instytut Statystyczny|Międzynarodowego Instytutu Statystycznego
, Międzynarodowego Centrum Prasowego.

Historia

Haga -
Założenie Hagi miało miejsce w XIV wieku. Początkowo była to osada obok zamku myśliwskiego hrabiów Holandii. Siedziba królewska zwana jest s'Gravenhage, co oznacza "leśna polana hrabiego", pochodzi z XIII wieku, gdy hrabiowie niderlandzcy posiadali w tym miejscu pałac myśliwski w wiosce o nazwie Haghe. Ok. 1248 roku Wilhelm II postawił tam zamek, któy stopniowo został rozbudowany. Od końca XVI wieku Haga była siedzibą Stanów Generalnych i władz administracyjnych Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów. Prawa miejskie od roku 1806 nadane przez Ludwika Bonaparte. Od 1815 siedziba dworu królewskiego, rządu i parlamentu.

Podział administracyjny

Gospodarka i przemysł

Znane holanderskie firmy które mają główne siedziby w Hadze: W Hadze znajduje się duży port rybacki. Jest ważnym ośrodkiem handlowym.

Kultura i sztuka

Haga stanowi wiodący ośrodek naukowy i kulturalny

Zabytki

Haga -
Główną atrakcją Hagi jest Sala Rycerska (Ridderzaal) - XIII-wieczna gotycka budowla, znajdująca się w obrębie kompleksu budowli, obejmującego dziedziniec wewnętrzny (Binnenhof) i dziedziniec zewnętrzny (Buitenhof). Niegdyś był to dawny pałac panujących. W Riderzaal w każdy trzeci wtorek września zbiera się parlament, aby wysłuchać mowy królowej. W centrum miasta znajduje się Mauritshuis - muzeum sztuki, posiadające bardo wartościowe eksponaty, np. dzieła Rembrandta, w tym "Lekcja anatomii doktora Tulpa", dzieła Vermeera van Delft, Jana Steena i innych wybitnych malarzy flamandzkich.
W północnej części muzeum znajduje się "Mesdag Panorama" - obraz o rozmiarach 15 m wysokości na 130 m długości, przedstawiający wybrzeże nad Morzem Północnym, Hagę i Scheveningen. Scheveningen to obecnie nadmorski kurort, niegdyś wioska rybacka. Po drodze z Hagi do Scheveningen znajduje się Madurodam - miniatura całej Holandii w skali 1:25, nazwane od nazwiska George Maduro - studenta, więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau, który odznaczył się bohaterskim udziałem w holenderskim ruchu oporu.
Inne zabytki architektury w Hadze to Pałac Królewski (Koninklijk Paleis), XVI-wieczny ratusz, gotycki kościół Groote Kerk z połowy XV wieku, Pałac Pokoju (Vredespaleis), w którym mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Atrakcje turystyczne

Muzea
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-07 06:22:49