Czytaj więcej"/> Drukuj
Wirus nabytego niedoboru odporności , HIV (ang. human immunodeficiency virus) - wirus z rodzaju lentiwirusów, z rodziny retrowirusów. Wywołuje AIDS. Dotychczas poznano 2 typy wirusa:
HIV-1

Istnieje dyskusja na temat tego, kto jako pierwszy wyizolował wirus HIV. Uznaje się, że był to zespół L. Montagniera (1983) pracujący w Instytucie Pasteura. W 1984 roku wirus został wyizolowany przez zespół R.Galio w USA. Wyizolowane wirusy były identyczne i w końcu zostały nazwane HIV. W 1986 roku we Francji wyizolowano drugi typ wirusa (HIV-2), u pacjenta chorego na AIDS i leczącego się w Europie. HIV-2 jest bardziej podobny do wirusów zachodnioafrykańskich małp (SIV, ang. simian immunodeficiency virus) niż do HIV-1. HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje się dużą zmiennością, która może się objawiać nawet u jednego pacjenta (w różnych okresach rozwoju choroby). HIV wykazuje tropizm w stosunku do komórek posiadających na swojej powierzchni antygeny CD4 i CD8 czyli np. do limfocytów, makrofagów, komórek układu nerwowego, węzłów chłonnych, płuc, jelita itd.
Może być przenoszony drogą płciową (przez stosunek z zakażoną osobą), lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób (narkomani) oraz łożysko lub krew w trakcie porodu (zakażenie okołoporodowe), a także z mlekiem matki. Okres inkubacji wynosi od 0,5 do 3 lub nawet więcej lat. Swoiste przeciwciała pojawiają się już po 3-8 tygodniach, niekiedy dużo później. Są one wykorzystywane do diagnozowania AIDS i nosicielstwa HIV. Podejrzenie nosicielstwa stawia się na podstawie następujących objawów:

Mity dotyczące HIV

W społeczeństwie istnieje mnóstwo mitów i zakłamań na temat sposobu roznoszenia sie wirusa jak i osób seropozytywnych; oto kilka z nich: Zobacz też : Linki zewnętrzne:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-24 09:59:22