Czytaj więcej"/> Drukuj
Patrz historia edycji Guernica y Lumo to małe miasteczko na północy Hiszpanii, uważane za najstarszą stolicę Kraju Basków. Zamieszkuje je kilka tysięcy mieszkańców.
Na początku wojny domowej, w 1936 roku, północna część Hiszpanii - Baskonia, opowiedziała się po stronie rządu republikańskiego, który przyznał tym terenom szeroką autonomię.
26 kwietnia 1937 roku o godzinie 16.30 Guernica, miasteczko było wówczas siedzibą rządu autonomicznego Kraju Basków, została zaatakowana bombami zapalającymi i ogniem karabinów maszynowych przez siły lotnicze. Atak był dziełem Legionu Condor, niemieckiego korpusu ekspedycyjnego wspierający generała Franco. Starannie zaplanowany nalot spowodował ogromne zniszczenia w mieście. Pod uwagę wzięto m. in. takie czynniki, jak kierunek i prędkość wiatru czy fakt, że atak odbył się w dzień targowy. Zginęły 1654 osoby, a 889 zostało rannych. Ofiarami byli wyłącznie cywile.
Stronnicy generała Franco rozpowszechniali informacje, że atak był dziełem Frontu Ludowego i miał na celu zintensyfikowanie oporu Basków przeciwko frankistom. Z kolei sam Franco, wiedząc, iż zbrodnia na taką skalę nie może ujść bezkarnie, mówił: "Uważam że Guernica nie została zbombardowana, lecz spalona przez samych Basków. Ktokolwiek zaś głosi inną tezę, uprawia czerwoną prowokację."

Jeszcze w 1937 roku Pablo Picasso namalował obraz Guernica (Wezwanie przeciwko wojnie) będący potępieniem nalotu i malarskim manifestem antywojennym.
Link zewnętrzny: Obraz "Guernica" Pabla Picassa
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-02 10:20:44